AMA Supercross 2014: Runda 12 - Toronto - Motogen.pl

Sukces z ubiegłego tygodnia powtórzył James Stewart. Zawodnik Yoshimura Suzuki po raz czwarty w tym sezonie stanął na najwyższym stopniu podium. Z ogromną liczbą 49 zwycięstw w karierze objął drugie miejsce na liście „zwycięzców wszech czasów”. Na  pierwszym miejscu znajduje się niezmiennie Jeremy McGrath z 72 zwycięstwami w SX.

W klasie SX250 została przełamana dominacja Pro Circuit Kawasaki. W tej rundzie swoje pierwsze zwycięstwo w karierze zdobył zawodnik Geico Honda – Justin Bogle, a dotychczasowy lider – Adam Cianciarulo w wyniku kontuzji ramienia musiał wycofać się z finałowego wyścigu.  

Main Event SX450

Na kanadyjskim torze zdecydowanie najlepiej czuli się Justin Barcia i James Stewart. Podczas treningów oraz kwalifikacji wykręcili rekordowe czasy. W tarapatach znajdował się lider klasyfikacji generalnej Ryan Villopoto, który nękany zatruciem pokarmowym, ledwo zakwalifikował się do finałowego wyścigu.

Pechowiec z poprzedniej rundy Ken Roczen, zapominając o ostatnich niepowodzeniach, zdobył tym razem holeshota. Barcia błyskawicznie usiadł na ogonie Roczenowi i znalazł się na drugiej pozycji. Stewart z kolei zepsuł start i w pierwszym zakręcie był na odległym 15 miejscu. Osłabiony Villopoto, mimo szybkiego opuszczenia bramek startowych, nie był w stanie utrzymać miejsca w pierwszej piątce i spadł na ósmą pozycję już podczas drugiego okrążenia.

Trzecie okrążenie przyniosło zmianę na pozycji lidera. Ken Roczen po zaciętej walce musiał ustąpić na rzecz szybszego Justina Barcia. Podczas tego samego okrążenia Ivan Tedesco odpadł z dalszej rywalizacji. Zawodnik popełnił błąd w sekcji whopsów, którego konsekwencją był bolesny upadek. Ivan o własnych siłach opuścił tor, jednak niewątpliwie nabawił się poważnej kontuzji barku.

Starszy z braci Stewartów, mimo kiepskiego startu, konsekwentnie zdobywał kolejne pozycje. Podczas siódmego okrążenia Buba był już za plecami Ryana Dungey’a, który zajmował trzecią pozycję. Jadący na drugiej pozycji Ken Roczen zaczął tracić siły i powiększył stratę do prowadzącego Justina Barcia.

Na półmetku finałowego wyścigu bijący rekordy okrążeni Stewart wyprzedził Ryana Dungey’a. Okrążenie później  udało mu się awansować na drugą pozycje po wygranym pojedynku z Roczenem. Już wtedy stało się jasne, że Buba jedzie po zwycięstwo i zadowoli go tylko najwyższy stopień  podium.

Sześć okrążeń przed końcem J.Stewart w wyśmienitym stylu wyprzedził Justina Barcia, pędząc po swoje 49 zwycięstwo w karierze. Podczas tego samego okrążenia bratobójczą walkę teamu KTM przegrał Roczen na rzecz Ryana Dungey. Mimo problemów zdrowotnych Ryanowi Villopoto udało się ukończyć wyścig na 6 pozycji. Tym samym zdobył on 15 punktów do klasyfikacji generalnej. Villopoto nadal utrzymuje czerwone pole numerowe lidera z sumą 246 punktów. Drugi jest Ryan Dungey z  liczbą 221 punktów. Na trzeciej pozycji jest nadrabiający straty James Stewart z 207 punktami.

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

7

James Stewart

Suzuki RM-Z450

2

51

Justin Barcia

Honda CRF 450

3

5

Ryan Dungey

KTM 450 SX-F Factory Edit

4

29

Justin Brayton

Yamaha YZ450F

5

94

Ken Roczen

KTM 450 SX-F Factory Edit

Wyniki Rundy w Toronto – Klasa SX450

Klasyfikacja generalna – klasa SX450

Main Event SX250

Mniejsza pojemność silnika wcale nie oznacza mniejszej dawki emocji. W tym tygodniu w klasie „ćwiartek” Justin Bogle przełamał dominację Pro Circuit Kawasaki i został zwycięzcą szóstej rundy SX East. Justin nie mógł wymarzyć sobie lepszego prezentu w przeddzień dwudziestych pierwszych urodzin. Tym bardziej, że jest to jego pierwsze zwycięstwo w karierze.

Podczas treningów Adam Cianciarulo nabawił się kontuzji stawu barkowego. Gdy młody zawodnik pokonywał sekcjię whopsów, jego ramie dosłownie wyskoczyło ze stawu. Po interwencji służb medycznych oraz nastawieniu barku, Adam dalej przygotowywał się do występu w wieczornym Main Event.

Podczas wyścigu najszybszym startem popisał się Justin Bogle zdobywając holeshota. W pogoń za nim ruszył kontuzjowany Cianciarulo. Trzeci tuż po starcie był James Decotis. Runda w Toronto z pewnością nie była udana dla Matthew Bisceglia. Zawodnik Geico Honda upadł podczas pierwszego okrążenia, tracąc w ten sposób czwartą pozycję.

Podczas trzeciego okrążenia powtórzył się koszmar Adama Ciancirulo. Ponownie na whopsach wyskoczył mu bark. Jednak zdeterminowany Adam nie chciał wycofywać się z wyścigu i stracić ogromnej liczby punktów do klasyfikacji generalnej. Niestety, mimo interwencji ekipy medycznej, nie był w stanie dalej kontynuować rywalizacji.

Jadący na pierwszej pozycji Bogle budował coraz większą przewagę nad resztą zawodników. Na sześć okrążeń przed końcem Martin Davalos musiał bronić swojej drugiej pozycji przed Matthe Lemoine. Starcie tych dwóch zawodników chciał wykorzystać Blake Baggett, jednak stracił kontrolę nad motocyklem, czego konsekwencją był upadek. Motocykl został staranowany przez innych zawodników, a uszkodzenia były na tyle poważne, że Baggett został wyeliminowany z dalszej rozgrywki.  

Justin Bogle, dzięki ogromnemu zastrzykowi punktów awansował w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce (119 pkt). Pozycję lidera stracił Adam Cianciarulo. Brakuje mu zaledwie czterech punktów do prowadzącego Martina Davalosa (124 punkty).

Pozycja

#

Zawodnik

Motocykl

1

32

Justin Bogle

Honda CRF 250

2

31

Martin Davalos

Kawasaki KX 250F

3

78

Matthew Lemoine

Kawasaki KX 250F

4

19

Jeremy Martin

Yamaha YZ250F

5

52

Cole Thompson

KTM 350 SX-F 

Wyniki Rundy w Toronto – Klasa SX250

Klasyfikacja generalna – klasa SX250

Następna eliminacja cyklu odbędzie się już 29 marca na Edward Jones Dome w St. Louis. Będzie to 13 runda z 17 zaplanowanych na ten sezon i tym samym ostatnia przed powrotem na zachodnie wybrzeże.