WSBK 2015: Rea i Sofuoglu zdobywają Assen - Motogen.pl

Superbike
Kwalifikacje wygrał Tom Sykes z czasem 1’34.789, a na drugim miejscu ze stratą zaledwie 0,131 sekundy uplasował się prowadzący generalkę Jonathan Rea. W pierwszym wyścigu Rea nie miał łatwo, ponieważ cały czas walczył z van Der Markiem, Haslam’em, Davies’em i swoim zespołowym kolegą. Na kolejnych okrążeniach wyścigu na placu boju o pierwsze miejsce pozostał Davies. Rea wyprzedził go na dwa okrążenia przed końcem wyścigu i zbudował bezpieczną przewagę wynoszącą 1,098 sekundy. O drugie miejsce walczyli dan Der Mark i Haslam. Zawodnicy wpadli na metę niemal równocześnie i to Haslam znalazł się tuż za podium.

Wyniki pierwszego wyścigu Superbike (pierwsza piątka):
1. Jonathan Rea – Kawasaki ZX-10R
2. Chaz Davies – Ducati 1299 Panigale R
3. Michael van Der Mark – Honda CBR1000RR SP
4. Leon Haslam – Aprilia RSV4 RF
5. Tom Sykes – Kawasaki ZX-10R

W drugim wyścigu walka była jeszcze ostrzejsza. Tym razem byliśmy świadkami pojedynku Rea kontra Davies, którzy walczyli o pierwsze miejsce po tym jak Sykes stracił prowadzenie. Z okazji próbowali również skorzystać van Der Mark i Haslam. Van Der Mark po raz drugi wywalczył trzecie miejsce, a Haslam musiał zadowolić się czwartą pozycją. Sykes ostatecznie zmagał się z Torresem o piąte miejsce. Jako pierwszy na metę wpadł Rea z przewagą zaledwie 0,439 sekundy nad Davies’em.

Wyniki drugiego wyścigu Superbike (pierwsza piątka):
1. Jonathan Rea – Kawasaki ZX-10R
2. Chaz Davies – Ducati 1299 Panigale R
3. Michael van Der Mark – Honda CBR1000RR SP
4. Leon Haslam – Aprilia RSV4 RF
5. Tom Sykes – Kawasaki ZX-10R

Klasyfikacja generalna po rundzie w Assen (pierwsza piątka):
1. Jonathan Rea – 190 pkt.
2. Leon Haslam – 140 pkt.
3. Chaz Davies – 123 pkt.
4. Tom Sykes – 88 pkt.
5. Jordi Torres – 83 pkt.

Supersport
Kwalifikacje klasy Supersport wygrał Jules Cluzel przed Kenanem Sofuoglu i PJ Jacobsenem. Cluzel chciał odrobić straty po przegranym wyścigu w Tajlandii, ale Sofuoglu miał podobny plan. Zawodnicy walczyli aż do ostatniego zakrętu i często dochodziło do kontaktu. Tuż przed metą, na wyjściu z szykany Cluzel i Sofuoglu zderzyli się ponownie i zwycięsko ze starcia wyszedł zawodnik Kawasaki. O trzecie miejsce walczyli Kyle Smith i PJ Jacobsen. Smith z powodzeniem odjechał Jacobsenowi i wpadł na metę niecałą sekundę za zwycięzcą. Jules Cluzel tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem.

Wyniki wyścigu Supersport (pierwsza piątka):
1. Kenan Sofuoglu – Kawasaki ZX-6R
2. Jules Cluzel – MV Agusta F3 675
3. Kyle Smith – Honda CBR600RR
4. PJ Jacobsen – Kawasaki ZX-6R
5. Roberto Rolfo – Honda CBR600RR

Klasyfikacja generalna po rundzie w Assen (pierwsza piątka):
1. Kenan Sofuoglu – 80 pkt.
2. PJ Jacobsen – 55 pkt.
3. Jules Cluzel – 45 pkt.
4. Kyle Smith – 45 pkt.
5. Lorenzo Zanetti – 37 pkt.

Superstock i EJC
W Superstock 1000 wygrał Lorenzo Savadori przed De Rosą i Jezkiem. Tym samym Savadori wysunął się na prowadzenie w generalce. Wyścig został wznowiony po tym jak na prostej startowej wywrócił się Roberto Tamburini. W Superstock 600 wygrał Toprak Razgatlioglu, który prowadzi generalk z kompletem 75 punktów. W European Junior Cup najszybszy był Orellana, który po wyścigu w Assen prowadzi z 50 punktami na koncie.

Kolejna runda Superbike World Championship odbędzie się na torze Imola.

Autor: Wojciech Grzesiak