Spis treści
Piraci drogowi, strzeżcie się. Siedem śmigłowców policyjnych będzie latało w okolicach 6 polskich miast, skutecznie monitorując ruch drogowy i ujawniając nielegalne wyścigi.
W połowie grudnia Polska Policja odebrała 4 nowiutkie śmigłowce Bell-407GXi. Tym samym policja dysponuje jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych w Europie.
Lotnictwo policji deklaruje, że głównym zadaniem Belli będzie kontrola ruchu drogowego. A to oznacza, że piraci drogowi mogą zacząć drżeć.
Do czego policja używa śmigłowców? Ruch drogowy i wyścigi…
Jak deklaruje Policja, nowe śmigłowce wykorzystywane będą m.in. do:
- monitorowania i nadzorowania ruchu drogowego na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz granicach dużych aglomeracji miejskich;
- ujawniania i koordynowania działań związanych z nielegalnymi wyścigami i przejawami „piractwa drogowego”;
- sporządzania dokumentacji wizyjnej z miejsc katastrof, wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń;
- prowadzenia i koordynacji działań pościgowych za sprawcami wypadków drogowych oraz innych przestępstw o charakterze kryminalnym.
Dotychczas Lotnictwo Policji wykorzystywało tego typu śmigłowce nie tylko do działań patrolowo-obserwacyjnych, ale także do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań osób zaginionych, pościgów za przestępcami czy transportu organów. Operacje lotnicze realizowane były zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych NVG. Wszystkie śmigłowce wyposażone są w SOL – Systemy Obserwacji Lotniczej.
– Śmigłowiec z systemem SOL bardzo dobrze sprawdza się też przy działaniach dotyczących nielegalnych wyścigów. Wyposażony w kamerę z termowizją oraz system rejestracji i transmisji obrazu pozwala dowódcy skutecznie kierować akcją czy operacją monitorując sytuację w czasie rzeczywistym z perspektywy śmigłowca. Nieraz byliśmy świadkami, że kierujący, gdy nas najpierw usłyszał, a następnie zobaczył, zdecydowanie zwolnił i jechał dalej zgodnie z przepisami. Takiego efektu prewencyjnego nie jest w stanie uzyskać dron czy oznakowany radiowóz policyjny. Do pewnych zadań śmigłowiec jest niezastąpiony – dodał podkom. Mariusz Rydz, ekspert Sekcji Organizacji Służby WRD KSP.
Bell-407GXi w Policji – zdjęcia z odbioru oraz film z akcji
W których miastach stacjonują policyjne helikoptery Bell-407GXi?
Dziś w policyjnej służbie znajduje się łącznie 7 śmigłowców Bell-407GXi.
Dotychczasowe 3 sztuki stacjonują w miastach:
– 2 w Warszawie,
– 1 w Poznaniu.
Nowe 4 śmigłowce trafią do kolejnych polskich miast:
– Szczecin,
– Wrocław,
– Łódź,
– Kraków.
Po zakończeniu procesu rejestracji, 4 nowe Belle będą mogły być wykorzystywane przez policjantów w służbie.
Nowe śmigłowce Bell w Policji – czego powinni obawiać się kierowcy?
Zakup 4 nowych śmigłowców był bardzo szybkim, ale i trudnym procesem. Umowy na dofinansowanie i wsparcie tego projektu podpisane były dopiero w marcu 2023, z realizacją i rozliczeniem finansowym do końca roku 2023. Projekt na bardzo dużą kwotę: całkowita wartość projektu niemal 170 mln zł, z czego 144 mln to wkład unijny. Polska Policja ma się czym szczycić.
Zakupione w ramach projektu śmigłowce wyposażone są w dodatkowy zbiornik paliwa, co umożliwi lotnikom pokonanie około 700 km, czyli tym samym zdecydowanie zwiększy ich obszar działania, a ponadto podczas realizacji np. zadań patrolowych pozwoli na utrzymanie maszyny w powietrzu nawet powyżej 3,5 h.
Śmigłowce wyposażone są wykorzystaniu w gogle noktowizyjne NVG, czy w SOL (System Obserwacji Lotniczej), a co ważne stacja SOL jest ergonomiczna i łatwa w obsłudze. Wraz z zakupem śmigłowców zaplanowany został także odpowiedni cykl szkoleń. Jak oceniają lotnicy, Bell-407GXi jest bardzo przyjazną maszyną. „Jest bardzo zwrotny, mocny, skomplikowany, ale co ważne skomplikowanie jego konstrukcji nie przekłada się na wielość czynności, które pilot musi wykonać w kabinie.„
Śmigłowiec Bell-407GXi: prędkość maksymalna i specyfikacja techniczna
Jak podaje producent, śmigłowiec tego typu potrafi rozpędzić się do 259 km/h, a maksymalna prędkość przelotowa to 246 km/h. Dane techniczne bazowego Bella 407GXi:
Ile śmigłowców ma Polska Policja?
Policyjni lotnicy mają dziś możliwość eksploatacji 15 maszyn. Jeden z Black Hawków trafił do służby zaledwie miesiąc temu (w grudniu 2023). Pełna lista:
- dwa śmigłowce typu W-3 „Sokół” w Krakowie i Szczecinie;
- dwa Bell-206B-III Jet Ranger we Wrocławiu i Warszawie;
- trzy Bell-407Gxi w Warszawie i Poznaniu;
- cztery nowe Bell-407Gxi w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie;
- cztery S-70i Black Hawk w Warszawie.
- (Do końca roku 2025 ma się pojawić kolejny, piąty Black Hawk).
Co ciekawe, około 130 sztuk Belli wykorzystują obecnie formacje policji na świecie. Największym użytkownikiem jest policja amerykańska (około 30 maszyn tego typu) i policja kolumbijska (7). Polska Policja dysponując teraz 7 takimi maszynami będzie mogła równać się liczbą tych śmigłowców do amerykańskiego stanu Teksas.
Zostaw odpowiedź