[Test] BMW G310GS 2020 – adventure na kategorię A2 (opinia wady, zalety, dane, zdjęcia) - Motogen.pl

Czy motocykl segmentu adventure musi kosztować równowartość połowy mieszkania w średniej wielkości mieście, dysponować mocą 160 KM oraz rozpędzać się powyżej 200 km/h? Przedstawiamy BMW R310GS – jednoślad, który zrywa ze stereotypami…

Do turystyki?

Turystyka motocyklowa ma wiele twarzy. Jedni nawijają w ciągu doby dystans porównywalny z zawodnikami „Suzuka 8 hours”, inni upalają swoje pojazdy w błocie, jeszcze inni jadą na azymut. Jest też grono, które na 125 ccm potrafi przejechać Afrykę wzdłuż, wszerz i w międzyczasie wydać kilka książek.

BMW G310GS adventure, wygląd
BMW G310GS wygląda ładnie i rasowo…

Ostatni wybierają zrównoważone tempo bez żadnej „napinki”, skręcając w leśne dukty, biwakując na dziko nad brzegami rzek – dla nich czas i tempo ma mniejsze znaczenie, ale cięcie kosztów z noclegami czy wydatkami na paliwo pozwalają wydłużyć wyjazd o kilka dni. Czy dla tej ostatniej grupy BMW G310GS będzie konstrukcją idealną?

Rasowy adventure?

BMW wygląda efektownie i rasowo. Agresywna, dynamiczna linia z błotnikiem typowym dla serii GS, tylna lampa w technologii LED, masywny zbiornik paliwa, ładnie wystylizowane wloty powietrza z boku , kratownicowa rama oraz ciekawy wspornik pod tylny kufer- ten motocykl naprawdę dobrze wygląda. W połączeniu z kolorystyką, w której go otrzymaliśmy naprawdę może się podobać i bez kompleksów stawać obok większych modeli marki. Naszą uwagę zwróciła wysoka jakość wykonania i użytych tworzyw.

BMW G310GS technika

BMW wyposażyło najmniejszego GSa w jednocylindrowy silnik o pojemności 313 ccm oraz mocy 34 KM przy 9500 obr./min. Silnik zdecydowanie lubi wysokie obroty i bardzo chętnie się na nie wkręca. Moment obrotowy 28 Nm przy 7500 obr./min. w połączeniu z masą 165 kg nie zwiastuje wybitnej elastyczności. Jednak za sprawą precyzyjnej, sześciobiegowej przekładni współpraca jest wyjątkowo przyjemna. Jego charakterystykę łatwo opisać: do 3 tysięcy obrotów nic się nie dzieje, powyżej, aż do 7-7,5 tysiąca jest nieźle a powyżej silnik aż do końca wkręca się szybko i chętnie.

BMW G310GS, adventure, zawieszenie, hamulce
Zacisk ByBre i widelec upside-down…

Byłem bardzo zaskoczony widząc w przednim zawieszeniu widelec upside-down oraz radialnie montowany zacisk hamulcowy marki ByBre. Obydwa podzespoły doskonale wywiązują się ze swojej roli. Zawias miękko zestrojony, nieźle filtrujący nierówności ale wystarczająco sztywny, żeby graniczne osiągi skutecznie przenieść na asfalt. Hamulce skuteczne, chociaż punkt zadziałania wyczuwałem niezbyt dobrze. Dominuje wrażenie zestrojonych w taki sposób, żeby nie wzbudzać większego stresu u osób niezbyt doświadczonych. BMW zrobiło duży ukłon wobec użytkowników lubiących jazdę off-roadową: wyłącznik ABS-u jest łatwo dostępny i nie trzeba pół godziny walczyć z menu żeby spędzić 20 minut w terenie

Z ciekawych gadżetów wymienię jeszcze prosty, intuicyjny i bogaty zestaw wskaźników z komputerem pokładowym, wyświetlaczem biegów i czymś w rodzaju shift-lightu (lampką włączającą się przy zbyt wysokich obrotach)…

Jazda

Wraz z uruchomieniem silnika nasze obawy się rozwiewają; dźwięk jest całkiem miły dla ucha. Ruszamy. Pozycja jest bardzo wygodna: siedzimy prosto na wygodnej kanapie. Ręce rozstawiono raczej szeroko. Siedzenie ma wysokości 835 mm co w segmencie adventure można uznać za niskie ale możemy zamówić kanapy 820 mm i 850 mm. W lusterkach doskonale widzimy sytuację za plecami. Rozkład masy motocykla został tak dobrany, że wydaje nam się, jakbyśmy siedzieli dokładnie na środku ciężkości pojazdu

G310GS w świat

Niewielki promień zawracania sprawił, że motocykl jest doskonale zwrotny i wyjątkowo chętnie zmienia kierunki. Tutaj niewielka (wobec większych GS-ów) masa sprawia, że 310 jest poza zasięgiem. Także na szutrach sprzęt daleko, daleko z tyłu zostawi swoich większych braci. Im gorsze będą warunki terenowe, tym przewaga będzie się powiększać. Na drogach asfaltowych motocykl jest stabilny ale i komfortowy.

bmw g310gs, adventure, na drodze
Mały „GS” uwielbia wszelkie nierówne trasy…

Niestety, osiągi sprawiają, że kręcąc silnik w zakresie 6-10 tys.obr./min. do 100 km/h możemy uznać pojazd za dynamiczny. Powyżej, przyspieszenie przestanie być zauważalne a powyżej 120 km/h wzrost prędkości to wypadkowa wiatru, rzeźby terenu i naszej cierpliwości. Granicznie udało mi się osiągnąć licznikowe 144 km/h – potencjał był na nieco więcej, ale motocykl nie był dotarty i nie chciałem przyspieszać zużycia jednostki napędowej.

Dla początkujących czy doświadczonych?

Testowany motocykl wzbudza we mnie mnóstwo dylematów w kwestii przeznaczenia. Dla początkujących sprawdzi się świetnie. Ma doskonałe osiągi (jak na pierwszy motocykl). Jest lekki w prowadzeniu, przewidywalny, przyjazny, posiada ABS, wyświetlacz biegów i charakterystykę, która ułatwia eksploatację. Kierowcy z długim stażem (ale o spokojnym stylu jazdy) docenią komfort, ochronę przed wiatrem, jakość wykonania a także wyposażenie i koszty eksploatacji. Zużycie paliwa w teście, w zależności od sposobu jazdy wyniosło 3,9-6 l/100 km.

bmw g310gs, jakość wykonania, bak
Jakość wykonania godna najdroższych modeli marki…

Naszym zdaniem

Mam wrażenie, że to idealny pojazd dla wszystkich traktujących pojazd użytkowo: sprawny w mieście, tani w użytkowaniu, niewymagający i sprawiający wrażenie solidnego. Poprawny i bezpieczny. Nie będziemy go podziwiać, chwalić się nim czy angażować w przesadny tuning. Zrobimy nim za to kilkadziesiąt tysięcy kilometrów w sezonie po takich drogach, na jakie mamy ochotę. BMW kosztuje 25200 zł. Za tą cenę kupimy tańsze pojazdy segmentu adventure. Tylko czy utrzymają cenę i mają tak dobre właściwości jezdne, prestiż i jakość wykonania?

Zobacz także test nowego BMW F900R

Wady/zalety

Zalety:

-ekonomia

-jakość wykonania

-design

-cena w odniesieniu do marki i jakości wykonania

Wady:

-zauważalny spadek osiągów podczas jazdy z obciążeniem

-cena w odniesieniu do konkurencji

Dane techniczne

Pojemność skokowa313 cm3
Typ silnikajednocylindrowy silnik 4-suwowy, cztery zawory, dwa wałki rozrządu z popychaczami w głowicy, smarowanie z mokrą miską olejową
Moc maksymalna34 KM (25 kW) przy 9500 obr./min. (wersja ECE)
Maksymalny moment obrotowy28 Nm przy 7500 obr./min.
Średnica cylindra x skok tłoka80 mm x 62,1 mm
ZasilanieElektroniczny wtrysk paliwa, BMS-E2
System chłodzeniaChłodzony cieczą
Skrzynia biegówSynchronizowana 6-biegowa skrzynia biegów umieszczona w obudowie silnika
Wtórne przeniesienie napęduŁańcuch uszczelniany z-ring z tłumieniem szarpnięć w piaście tylnego koła
Stopień sprężania10,6:1
SprzęgłoSprzęgło wielotarczowe mokre, sterowane mechanicznie
Wysokość całkowita1230 mm
Długość całkowita2075 mm
Szerokość całkowita880 mm
Rozstaw osi1420 mm
Wysokość siodła835 mm (820 mm: z opcją fotela obniżonego, 850 mm: z opcją fotela komfortowego)
Waga motocykla gotowego do jazdy169,5 kg
Typ ramyRurowa rama stalowa z mocowaną na śruby ramą tylną.
Opona przednia110/80 R 19
Opona tylna150/70 R 17
Hamulec przedniTarczowy z jedną tarczą, średnica 300 mm, zacisk z czterema tłoczkami, mocowanie promieniowe
Hamulec tylniTarczowy z jedną tarczą, średnica 240 mm, zacisk pływający jednotłoczkowy
Zawieszenie przódWidelec teleskopowy „upside down”, Ø 41 mm
Zawieszenie tyłPrzestrzenny odlewany wahacz aluminiowy, zamocowany bezpośrednio amortyzator centralny, regulacja naprężenia wstępnego sprężyny
Skok zawieszenia przedniego180 mm
Skok zawieszenia tylnego180 mm
Kąt główki ramy63,3°
Wyprzedzenie98 mm
Prędkość maksymalna143 km/h

Jedna odpowiedź

  1. jas13

    Motocykl fajny, ale były akcje serwisowe z wymianą ramy motocykla (pękała przy mocowaniu stopki), drugie ale to silnik, który ASO wymieniało nawet przy przebiegach rzędu 20000km. Jak na markę premium, to troszkę słabo.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany