Punkty karne – jak sprawdzić? Metody internetowa i tradycyjna - Motogen.pl

Sezon motocyklowy w pełni, ale jak wyglądają wasze konta punktowe? Bez obawy, z łatwością można to sprawdzić w internecie.

Przestrzegamy przed korzystaniem z usług licznych płatnych aplikacji i stron oferujących sprawdzenie stanu konta punktowego za opłatą. Po pierwsze usługa jest darmowa, po drugie zewnętrzne podmioty nie mają dostępu do twojego konta, bo wymaga on podpisu elektronicznego.

Punkty karne przez internet – podpis elektroniczny

Do sprawdzenia stanu konta punktowego niezbędny jest tak zwany podpis elektroniczny, który jest niczym innym jak potwierdzeniem wysyłanym przez autoryzowaną aplikację – Profil Zaufany. Można go uzyskać na dwa sposoby – bardziej kłopotliwy to rejestracja na stronie pz.gov.pl, a następnie wizyta w urzędzie miasta lub starostwie celem potwierdzenia tożsamości.

Drugi, prostszy sposób, to stworzenie Profilu Zaufanego z pomocą konta bankowego online. Bank posiada twoje dane, może zatem poświadczyć, że ty to faktycznie ty. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy bank świadczy takie usługi.

Punkty karne – jak sprawdzić

Kiedy już masz wyrobiony Profil Zaufany, możesz sprawdzić stan konta punktowego na stronie obywatel.gov.pl. Do potwierdzenia tożsamości niezbędne będzie jej potwierdzenie poprzez zalogowanie się do swojego Profilu Zaufanego, a następnie do banku. Podpis elektroniczny można także złożyć w aplikacji mObywatel, dostępnej na smartfony.

Stan konta punktowego można także sprawdzić na komisariacie policji. Uzyskanie takiej informacji nic nie kosztuje, jednak jeśli potrzebujesz zaświadczenie, na przykład dla pracodawcy, konieczne będzie wniesienie niewielkiej opłaty.

Punkty karne – problemy

Najwygodniejszą formą sprawdzenia liczby punktów jest metoda internetowa. Niestety zdarzają się problemy z rządowymi serwerami. Wówczas otrzymasz komunikat o trudnościach z połączeniem i będziesz musiał próbować kolejny raz.

Więcej informacji na temat procedury sprawdzania punktów karnych znajdziesz w tym artykule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany