Liczbę punktów karnych zweryfikować można na komendzie lub przez internet – podajemy jasną instrukcję z linkami.

Punkty karne funkcjonują w Polsce od 1993 roku. Naliczane są kierowcom za przewinienia. Przedstawiamy Wam limit punktów karnych oraz sposób ich zweryfikowania na 2020 rok.

Limit punktów karnych

  • 24 punkty karne – tyle “zebrać” może kierowca, który posiada prawo jazdy od ponad 1 roku. Przekroczenie liczby skutkuje skierowaniem na ponowny egzamin na wszystkie posiadane kategorie prawa jazdy oraz na badania psychologiczne. Niezaliczenie którejkolwiek kategorii oznacza odebranie kompletu uprawnień.
  • 20 punktów karnych – dotyczy kierowców ze stażem posiadania prawka do 1 roku. Przekroczenie liczby oznacza natychmiastowe cofnięcie uprawnień.

Jak sprawdzić punkty karne

Liczbę posiadanych punktów karnych zweryfikować można osobiście na komisariacie lub przez internet. Nas interesuje ta druga opcja.

Aby zacząć weryfikację punktów karnych, potrzebne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Można go założyć i potwierdzić w pełni online przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku. Zrobisz to na stronie www.pz.gov.pl.

GOV.pl – tutaj sprawdzisz punkty karne.

Wejdź więc na www.gov.pl, dalej po lewej stronie w zakładkę “Usługi dla obywatela”. Następnie wybierz sekcję “Kierowcy i pojazdy”, aby wejść w usługę online “Sprawdź swoje punkty karne”. Dalej należy zalogować się Profilem Zaufanym i voilà. Powinien ukazać się Wam taki ekran:

Jędrzejak: Jak wyraźnie widać, posiadam 6 punktów karnych i ani trochę nie jestem z tego powodu dumny.

Poniżej można pobrać dokument w pliku PDF, gotowy do wydrukowania. Należy jednak pamiętać, że dokument ma jedynie charakter informacyjny i nie jest oficjalnym zaświadczeniem – taki można uzyskać od policji. Baza danych aktualizowana jest raz dziennie.

Przedawnienie, kasacja punktów karnych

Punkty karne kasowane są z konta kierowcy automatycznie. Poszczególne punkty usuwają się po upływie 1 roku od momentu naruszenia przepisów.

Jest jednak wyjątek. Jeżeli suma punktów aktywnych i tymczasowych przekroczy limit, punty nie zostaną anulowane.

Aktywne punkty karne to te, które zostały nałożone i znajdują się na koncie kierowcy. Tymczasowe punkty odpowiadają wykroczeniom, za które kierowca nie przyjął mandatu, a więc oczekują na orzeczenie sądu.

Zredukowanie, zmniejszenie liczby punktów karnych

Liczbę punktów karnych zmniejszyć można przez uczestnictwo w specjalnym szkoleniu w WORD. Sprawdź jak zredukować liczbę punktów karnych (klik).

Więcej w Porady, Prawo i Przepisy, Wyróżnione
Fotoradar zrobił ci zdjęcie? Mogą cię dopaść nawet za 20 lat…

Dotychczas mandat za zdjęcie z fotoradaru można było wystawić do 180 dni od daty wykroczenia. W myśl nowych przepisów –...

Zamknij