Prostowanie felg motocyklowych - ile kosztuje i na czym polega? - Motogen.pl

Prostowanie felg motocyklowych oraz ich naprawa to czynności wymagające doświadczenia oraz użycia specjalnej maszyny. Nawet nie próbujcie robić tego domowymi sposobami!

Można znaleźć warsztaty, które wyspecjalizowały się w naprawie i prostowaniu felg motocyklowych. Często oferują one zarówno usługę prostowania krzywych felg w motocyklu, a przy tym również wymianę opon, wulkanizację, centrowanie i wyważanie kół motocyklowych.

Warto dodać, że nie każda krzywa felga w motocyklu może zostać wyprostowana, czy naprawiona. Niekiedy zdarzają się również beznadziejne przypadki, ale bez paniki. Krzywa felga w motocyklu to jeszcze nie koniec świata! Z większością przypadków można sobie poradzić.

Naprawa felg motocyklowych nie jest łatwą czynnością i nie powinny się tego podejmować osoby bez odpowiedniej wiedzy. Niezbędne jest również specjalne urządzenie do prostowania felg motocyklowych. Dlatego prostowanie felg zlecajcie osobą, które dobrze się na tym znają. Samodzielnie można pogorszyć sprawę.

Krzywa felga w motocyklu
Krzywa felga w motocyklu

Maszyna do prostowania felg motocyklowych

Do naprawy i prostowania felg motocyklowych służy specjalna maszyna. Taka prostowarka do felg ma charakterystyczny kształt obrotowego bębna. Urządzenie jest również wyposażone w specjalny wskaźnik.

Na czym polega prostowanie felg motocyklowych? Felga zostaje podgrzana w miejscu wygięcia, a następnie przywraca się jej pierwotny kształt przy użyciu specjalnej kształtki, ręcznej prostowarki. Może się również zdarzyć, że felga pęknie podczas próby prostowania. Niektórzy stosują wtedy spawanie felgi.

Oczywiście odrębnym tematem są tradycyjne felgi szprychowe, gdzie podczas serwisu wymagana jest jeszcze większa precyzja poparta dużym doświadczeniem. Mając w swoim motocyklu koła szprychowe pamiętajcie, aby regularnie zlecać ich kontrolę i serwis. Odpowiednio zadbane felgi szprychowe posłużą przez długie lata. O tym, jak ważna jest właściwa pielęgnacja motocykla przypominamy na każdym kroku!

Prostowanie felg motocyklowych – cena

Jaki jest koszt prostowania felgi motocyklowej? Cóż, nie istnieje jedna ściśnie określona cena za prostowanie felg. Powód jest prosty, otóż każdy przypadek jest zupełnie inny, a wpływ na cenę ma zarówno skala wygięcia felgi, jak i liczba uszkodzeń. Mogą wystąpić również różnice w cenach pomiędzy różnymi warsztatami.

O cenę prostowania felgi najlepiej zapytać w odpowiednim serwisie, który zajmuję się takimi czynnościami. Z pewnością prostowanie felgi motocyklowej w przypadku niewielkich uszkodzeń może kosztować zaledwie 50-60 zł. Jeśli wygięcie będzie poważniejsze, należy liczyć się z większymi kosztami. W przypadku bardzo poważnych uszkodzeń niekiedy lepiej jest rozważyć zakup nowej felgi.

Felgi w motocyklu
Felgi w motocyklu

Krzywa felga w motocyklu – objawy

Jakie mogą być objawy krzywej felgi w motocyklu? Na ogół takie objawy to po prostu bicie koła i drgania przenoszone na kierownicę lub nawet cały motocykl. W dłuższej perspektywie jazda motocyklem z krzywą felgą może skutkować nierównym zużyciem opony, a także przyspieszonym zużyciem łożyska. W niektórych przypadkach objawem krzywej felgi w motocyklu może być również utrata ciśnienia w oponie.

Jeśli uszkodzenie jest poważne, to prawdopodobnie na krzywą felgę w motocyklu ktoś zwróci wam uwagę również wtedy, gdy będziecie robić przegląd motocykla.

Krzywe felgi motocyklowe to nie tylko pogorszony komfort jazdy, ale również szybsze zużycie innych podzespołów w motocyklu. Nie można nigdy bagatelizować wyżej opisanych objawów krzywych felg. Szybka diagnoza i prostowanie felg nie powinny wiązać się z wysokim kosztem, a z kolei pozostawienie tematu nierozwiązanego może doprowadzić do poważniejszych kłopotów w przyszłości.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany