Spis treści
Prawo jazdy można pozostawić w domu już od 5 grudnia. W jaki sposób przebiegała będzie kontrola policyjna? Co zrobić w razie stłuczki?
Cyfryzacja polskiego systemu prawnego stawia kolejny krok – już od 5 grudnia 2020 roku (najbliższa sobota) wszyscy kierowcy będą mogli prowadzić samochód bez posiadania prawa jazdy przy sobie.
Uprawnienia oczywiście wciąż pozostają niezbędne, ale sam dokument można wyjąć z portfela i zostawić w domu – tak samo, jak dowód rejestracyjny pojazdu i potwierdzenie OC. Jest to efekt wprowadzenia tak zwanego pakietu deregulacyjnego.
Co w razie kontroli policyjnej?
Tego nie należy się obawiać. W przypadku kontroli policyjnej, funkcjonariusz zweryfikuje nasze dane osobowe oraz uprawnienia poprzez własny system, łącząc się z Centralną Ewidencją Kierowców. Nawet jeżeli urządzenie policjanta nie będzie miało zasięgu, może on przez radio skontaktować się z dyżurnym.
Krótko mówiąc – mandat 50 zł za brak dokumentu prawa jazdy znika.
W przypadku wyjazdu poza granice Polski, kierowca zobowiązany jest do posiadania przy sobie zarówno prawa jazdy, jak i dokumentów pojazdu.
Co zrobić w razie stłuczki?
Gdy na drodze dojdzie do stłuczki, nie zawsze trzeba wzywać policję. W jaki sposób kierowcy powinni wymienić się danymi, jeżeli ich prawa jazdy i dowody rejestracyjne pozostały w domach?
Najprostszą opcją jest rządowa, oficjalna aplikacja mObywatel na smartfona. Wśród jej funkcjonalności znajduje się zakładka mPojazd, gdzie odczytać można wszelkie dane samochodu czy motocykla. Od 5 grudnia uruchomiona zostanie też zakładka mPrawo Jazdy.
Dane o pojeździe oraz o kierowcy można wymieniać pomiędzy smartfonami za pomocą Bluetooth lub kodem QR.
Pozostałe udogodnienia pakietu deregulacyjnego
Poza zniesieniem posiadania przy sobie prawka, pakiet deregulacyjny wnosi kilka innych udogodnień – niektóre wchodzą w życie 4 grudnia, inne w połowie 2021 roku lub 2022 roku. Wszystkie udogodnienia znajdziecie tutaj.
Zostaw odpowiedź