Nowe prawo jazdy zgodnie z terminem, ale ze zmianami - Motogen.pl

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad poprawką PIS-u dotyczącą przesunięcia o kolejny rok wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami została ona odrzucona. Oznacza to, że przepisy o nowych kategoriach prawa jazdy oraz nowych egzaminach będą obowiązywały od 19 stycznia.

Nowelizacja ustawy wprowadza jednak przepisy przejściowe dla tych osób, które zrealizowały szkolenie na prawo jazdy kat. A, ale do 19 stycznia 2013 nie ukończą jeszcze 24 lat. Osoby te będą mogły zdawać egzamin tylko na kategorię A2.

Sejm rozpatrzył też problem niedziałającej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tutaj także nie było zaskoczenia. Poprawka przeszła zgodnie z tym, o czym już pisaliśmy. Przepisy, które wprowadzały m.in. okres próbny dla młodych kierowców, obowiązek odbycia dodatkowych szkoleń po uzyskaniu prawa jazdy, a także nowy sposób naliczania punktów karnych i likwidację kursów niwelujących 6 punktów karnych, wejdą w życie dopiero 4 stycznia 2016.