Ku przestrodze: 10 wykroczeń, za które dostaniesz 15 punktów karnych - Motogen.pl

Prawo jazdy możesz dziś stracić już za dwa wykroczenia, a nikogo chyba nie zaskoczymy twierdząc, że coś z tej listy ma na sumieniu wielu z nas. Oto 10 sytuacji zagrożonych karą 15 punktów karnych.

Nowy taryfikator punktów karnych, który wszedł w życie 11 września 2022 r., na dobre już zadomowił się już w polskim prawie, budząc grozę u co bardziej krewkich kierowców. Teraz, kiedy na drogi wyjeżdża więcej motocyklistów, policja zaczyna prawdziwe łowy. A pamiętajmy, że wysokie mandaty to tylko część wprowadzonych zmian – jest jeszcze recydywa.

Recydywa to nic innego jak dwukrotność kary za podobne wykroczenie w ciągu dwóch lat po poprzednich. Jeśli zatem na przykład zostaniesz w ciągu 24 miesięcy złapany drugi raz na przekroczeniu prędkości, za to drugie wykroczenie zapłacisz podwójny mandat. Dajmy na to zamiast 1500 zł dostaniesz… 3000 zł. Może zaboleć.

Podobnie jest z punktami karnymi. Od września 2022 r. liczby budzą prawdziwą grozę, – za jedno wykroczenie, podczas jednej kontroli będzie można dostać aż 15 punktów. Teraz uwaga – wykroczeń takich jest co najmniej 10!

Za jakie wykroczenia dostaniesz 15 punktów karnych w 2023 r.

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed policją
  • spowodowanie wypadku drogowego
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi,
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Jak łatwo sobie wyobrazić, jedno takie wykroczenie, w połączeniu z innym, mniej poważnym, może oznaczać natychmiastowe zdobycie 24 punktów karnych, czyli maksymalnej dopuszczalnej ich liczby. Pewnym pocieszeniem dla kierowców lekceważących przepisy może być fakt, że rządzący po cichu wycofali się z przepisów przedłużających czas obowiązywania punktów karnych do dwóch lat. Przywrócono także „kursy reedukacyjne”, czyli możliwość likwidacji 6 najstarszych punktów za pieniądze.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany