Spis treści
Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? To pytanie, wydawałoby się oczywiste, wciąż wzbudza sporo kontrowersji. Wyjaśniamy zatem jak wygląda kwestia wyprzedzania na linii podwójnej ciągłej.
Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta – wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czyli linii P-2 lub P-4 jest zabronione. Wyprzedzać wolno tylko na linii P-1, czyli przerywanej. Czy jednak przepisy dotyczące wyprzedzania na podwójnej linii ciągłej faktycznie są takie jednoznaczne? Odpowiadamy – nie.
Zacznijmy jednak od oczywistości – linie P-2 i P-4, wbrew powszechnej opinii, wcale nie oznaczają zakazu wyprzedzania. Linii takich, potocznie zwanych „ciągłymi” (pojedynczą i podwójną) nie wolno przekraczać, nie wolno też na nie najeżdżać. Prawidłowe zrozumienie tego przepisu jest kluczowe dla uniknięcia mandatu „za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej”. To jeden z tych przepisów, które budzą sporo kontrowersji, podobnie jak pierwszeństwo na rondzie.
Kiedy wolno wyprzedzać na podwójnej ciągłej
Kodeks drogowy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej dopuszcza w jednym tylko przypadku – kiedy można wyprzedzić bez przekraczania lub najeżdżania linii P-2 lub P-4. Zasada ta dotyczy także linii jednostronnie przekraczalnej P-3 od strony linii ciągłej. A zatem – czy można wyprzedzać rowerzystę na podwójnej ciągłej? Albo czy można wyprzedzać traktor na podwójnej ciągłej? Odpowiadamy – i tak, i nie. Jeśli poruszasz się samochodem, w pierwszym przypadku, gdy możesz zachować od rowerzysty wymagany prawem odstęp 1 m, możesz wyprzedzać na podwójnej ciągłej, jeśli oczywiście nie najedziesz na linię, ani jej nie przekroczysz.
A czy wolno wyprzedzać na podwójnej ciągłej traktor? Tak, jeśli zjedzie on na pobocze tak, byś mógł wyprzedzić go nie przekraczając linii ciągłej i nie najeżdżając na nią. Zupełnie inaczej wygląda wyprzedzanie motocyklem na podwójnej ciągłej – ze względu na niewielką szerokość tego pojazdu, bez problemu wyprzedzisz rowerzystę i innego motocyklistę. Z traktorem manewr też może się udać, jeśli jego kierowca zjedzie choć trochę na pobocze. W praktyce często zdarza się, że traktorzysta zatrzymuje się, by przepuścić pojazdy, zachodzi wówczas nie wyprzedzanie, a omijanie.
Jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej
Ustawodawca, zmieniając taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe od 1 stycznia 2022 r. łaskawie pozostawił mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej na poziomie, który nie zrujnuje kieszeni, mniej więcej na poziomie wykroczenia wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego. Niemniej jednak to, jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej otrzymasz, w dużej mierze zależy od tego, czy wykroczenie to nie będzie powiązane np. z przekroczeniem prędkości.
A zatem, jeśli podejmiesz wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, jaki mandat grozi ci za ten manewr? Zgodnie z aktualnie obowiązującym taryfikatorem wykroczenie to zagrożone jest karą 200 zł. Wysokość mandatu za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej może jednak ulec zmianie, szczególnie w świetle nowych przepisów, które obowiązują od września 2022 r. Chodzi o recydywę mandatową – jeśli będzie to twoje drugie od połowy września 2022 wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, mandat wyniesie 400 zł, czyli podwójną wysokość.
Ile punktów karnych za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej
Jaka kara za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej została przewidziana w taryfikatorze punktów karnych? Wysokość punktów przyznawanych za wykroczenia także zmieniła się wraz z wrześniową nowelizacją, na szczęście za opisywany przez nas manewr nie grozi aż 15 punktów, tak jak np. za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.
Ile za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej dostaniesz punktów? Tutaj ustawodawca przewidział stałą ich wysokość – 5 punktów karnych. Niestety, często zdarza się, że wyprzedzanie takie wiąże się także z przekroczeniem prędkości, albo stworzeniem zagrożenia bezpieczeństwa. Najgorsze scenariusze wyprzedzania na podwójnej ciągłej – kolizja, wypadek, czy poślizg, z pewnością zakończą się dotkliwą karą.
Czy na podwójnej ciągłej można wyprzedzać
Podsumujmy zatem – dozwolone wyprzedzanie na podwójnej ciągłej dotyczy tylko przypadku, gdy nie najeżdżamy na linię, ani jej nie przekraczamy. Musimy także zachować odpowiedni, bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu.
Co można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Jeśli jedziesz jednośladem, bez problemu wyprzedzisz inny jednoślad lub rower. W pewnych sytuacjach da się także bezpiecznie wyprzedzić samochód osobowy lub traktor. Jeśli jednak wyprzedzanie miałoby wiązać się z najechaniem na linię, lepiej odpuścić wykonanie manewru.
Zostaw odpowiedź