Kaski szczękowe z górnej półki - Motogen.pl
TO JEST NASZE ARCHIWUM KATEGORII 'Artykuły'

Czym jest kask szczękowy? Na początek informacja dla początkujących - wcale nie chodzi o kask z pełną zabudową, bo ten nazywamy integralnym. Kaski szczękowe charakteryzują się zawiasem umożliwiającym podniesienie przedniej części skorupy. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, ale oczywiście nie ma róży bez kolców.

 

Jazda motocyklem może powodować utratę słuchu, dowiedz się jak temu zapobiec!

zalety

Co stanowi zaletę szczękowców? Przede wszystkim wygoda użytkowania i zazwyczaj bogate wyposażenie dodatkowe. Posiadając kask tego typu unikamy potrzeby ciągłego zdejmowania skorupy z głowy – czy to na stacji benzynowej, czy chcąc się czegoś napić lub pytając o drogę. Konstruktorzy wiedząc, że nikt nie kupi takiego kasku z myślą o ściganiu się na torze, mogą pozwolić sobie na instalowanie licznych dodatków. Dlatego w prezentowanych kaskach często znajdziemy opuszczane blendy przeciwsłoneczne, dodatkowe osłony podbródka zapobiegające podwiewaniu wiatru i miejsce na wpięcie systemów komunikacji. Kaski te często wybierane są przez osoby korzystające z okularów. Oczywiście wystarczyła chwila aby konstruktorzy to zauważyli i teraz wiele kasków posiada specjalne dodatkowe kanały na oprawki, dzieki czemu nic nas nie ciśnie w skroń podczas jazdy.

wady

Jakieś minusy? Jest ich trochę. Szczękowce są cięższe niż kaski integralne, nie są tak szczelne, a więc jest w nich zwykle głośniej. Do tego duże skorupy powodują opór aerodynamiczny, co męczy podczas dłuższych wyjazdów. Teoretycznie powyższe wady dyskwalifikują je wiec jako rozwiązanie do turystyki, a mimo to wielu podróżników tylko szczękowce bierze pod uwagę. Wynika to z tego, że oprócz masy, większość wad rozwiązuje zabudowa owiewkami motocykli turystycznych.

 

Najgorzej wiec będą miały osoby, które wpadną na pomysł długodystansowej turystyki z dużą prędkością na nieobudowanym motocyklu. Osobiście uważam, że szczękowce to idealne rozwiązanie na miasto. Rozwijane prędkości nie obnażają tak drastycznie wad tych kasków, a po całodziennym załatwianiu spraw i setnym ściągnięciu i zakładaniu dobrze dopasowanego kasku integralnego możemy solidnie podrażnić skórę. Szczękowce rozwiązują problem, jeżeli kask chcieliśmy zdjąć tylko na chwilę.

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Przeczytaj nasze kompendium wiedzy na temat kasków

 

wyniki testów bezpieczeństwa SHARP

Lista:

 

Podsumowanie wraz z punktacją - strona 10

 

Nolan N104

 

Nolan to jeden z najpopularniejszych producentów wśród użytkowników kasków szczękowych. N104 to zaprezentowany w 2012 roku następca N103. Kask wykonano z wytrzymałego poliwęglanu wzmacnianego żywicą epoksydową. Skorupa produkowana jest w dwóch rozmiarach – do i powyżej rozmiaru L. Waga kasku w przypadku rozmiaru M to ok. 1640g.
 

N104 posiada blendę przeciwsłoneczną, szybę z fabrycznym pinlockiem i blokadę szczęki, dzięki której możemy być pewni, że otwarta przyłbica nie spadnie nam nieoczekiwanie. Sama szczęka ma tak skonstruowany przycisk otwierania, że musimy nacisnąć go dwoma palcami. Ma to uchronić przed niechcianym otwarciem szczęki np. podczas wypadku, jednocześnie nie jest to w żaden sposób niewygodne i ciągle obsługujemy zapięcie jedną ręką.
 

N104 posiada możliwość wpięcia dedykowanego systemu N-Com, dzięki któremu możemy rozmawiać z innymi użytkownikami tego systemu, prowadzić rozmowy przez komórkę i słuchać muzyki.

 

+ System komunikacji N-com

+ łatwa obsługa blendy

 

- przeciętna jakość wykonania

 

Jak rozmawiać podczas jazdy? To proste.

 

SHOEI Neotec

 

Neotec to drugi po Multitecku kask szczękowy SHOEIa - „Sharktooth”. Miłym akcentem dla osób noszących okulary są wypinane małe wkładki, dzięki którym zwiększa się miejsce na oprawki.

 

+ szczęka wywijana do tyłu

+ dostępność wersji odblaskowej

+ system Sharhtooth

 

- skomplikowanie konstrukcji

- przeciętna jakość wykonania

- dużo hałasu i nieszczelności

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

SHARK Evoline dostępny jest na pasażu:

 

Schuberth C3

 

Schuberth uznawany za jeden z najlepszych kasków szczękowych jest produkcji niemieckiej. W tym roku doczekaliśmy się delikatnego liftingu pod nazwą Pro, poprawiającego wygląd, wentylację i aerodynamikę.
 

Schuberth posiada standardowy zestaw cech szczękowców, a więc opuszczaną blendę, pinlock oraz dedykowany zestaw komunikacji SRCS przygotowany we współpracy z firmą Scala Rider. C3 posiada dwa rozmiary skorupy, które wykonana są w technologii S.T.R.O.N.G (termoutwardzalne włókno szklane) i system A.R.O.S. - Anti Roll Of System, zapobiegający przesunięciu się kasku podczas wypadku. Jako jedyny kask szczękowy posiada specjalną wersję dla kobiet - Lady Edition (widoczne na zdjęciu), różniącą się delikatniejszymi materiałami wewnątrz.

 

Więcej o C3 dowiecie się z naszego testu.

 

+ dobra jakość wykonania

+ doskonałe wyciszenie

+ dedykowany system SRCS
+ dostępna wersja dla kobiet

 

- cena

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

BMW System6

 

Coś w sam raz dla wielbicieli Bawarskiej marki, którzy nawet ciuchy chcą mieć sygnowane biało-niebieskim logo. System6 nieprzypadkowo znalazł się tuż za C3, bo wcale nie jest tajemnicą, że kaski dla BMW przygotowuje właśnie Schuberth.

 

Mimo wielu podobieństw, część rozwiązań jest zupełnie inna. Nieco inaczej rozwiązano system mocowania szyby i zapięcia kasku, przeprojektowano wlot powietrza na szczęce, górny wlot ma szerszą obudowę, a na samej górze skorupy pojawił się spojler aerodynamiczny.

 

Poza tym wewnątrz znalazły się inne materiały, ale po założeniu kasku na głowę właściciele Schubertha C3 poczują się jak u siebie.

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

BMW System 6 dostępny jest w pasażu:

 

AGV Numo

 

Numo to kask, który wyróżnia się typowym dla AGV, sportowym i agresywnym designem. Niestety poza tym nie zaskakuje niczym więcej.

 

Skorupa wykonana jest z żywicy termoplastycznej, dostępnej niestety tylko w jednym rozmiarze. Kask posiada blendę przeciwsłoneczną i ma możliwość wpięcia zestawu komunikacji. Warto wspomnieć o tym, że AGV jako jeden z niewielu producentów wbudował mikrofon zestawu bluetooth w wewnętrzną osłonę szczęki, dzięki czemu żaden pałąk ani dodatkowy mikrofon nie znajduje się pomiędzy naszą twarzą, a kaskiem – to bardzo wygodne.
 

Numo posiada homologację zarówno jako kask szczękowy, jak i kask typu jet.

 

+ cena

+ dobrze zintegrowany system komunikacji

 

- hałas

- wentylacja

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

AGV Numo dostępny jest na pasażu:

 

Caberg Sintesi

 

Sintesi to najwyższy model w ofercie Caberga. Oto co napisaliśmy o nim w podsumowaniu naszego testu:

 

Minusy to duża waga, nieskuteczna górna wentylacja i usytuowanie suwaka blendy. Plusy to wygodne i miło wykończone wnętrze, niewielki hałas panujący w środku, pośrednio dzięki dobremu zabezpieczeniu przed podwiewaniem i bardzo dobre wykonanie wszystkich pozostałych elementów. 1249 zł, które musimy zapłacić za Sintesi rekompensuje minusy, bowiem za kaski szczękowe, w których nie można się do niczego przyczepić musimy zapłacić nawet 1000 zł więcej. Ważna jest też możliwość dokupienia dedykowanego systemu komunikacji Caberga – Just Spek

 

Sintesi posiada oczywiście wszystkie rozwiązania typowe dla szczękowców z górnej półki, a więc blendę, dedykowany system komunikacji, dodatkowe miejsce na okulary i blokadę szczęki w górnym położeniu. Kawał solidnego kasku – dosłownie i w przenośni, gdyby nie wysoka masa byłby doskonałym produktem.

 

+ dobry stosunek cena/jakość

+ system komunikacji

 

- wysoka masa

- nieskuteczna górna wentylacja

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

Caberg Sintesi dostępny jest na pasażu:

 

HJC RPHA MAX

 

HJC przez przetłoczenia i szeroką część szczękową wygląda niczym hełm żołnierzy Imperium z Gwiezdnych Wojen. Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie, a wszystkie elementy pracują pewnie i solidnie. Brak tu typowych dla szczękowców skrzypień i trzasków.

 

Skorupa wykonana jest z materiału zwanego przez producenta: Premium Integrated Matrix, składającej się z włókna węglowego, aramidu i włókna szklanego. Skorupa dostępna jest w trzech rozmiarach - XS-S, M-L oraz XL - XXL. Przeciętna waga kasku to około 1450 g.

 

RPHA wyposażony jest w blendę przeciwsłoneczną. W dość niestandardowy sposób usytuowany został zatrzask szyby – znajduje się on na samym środku, do tego sposób blokady działa mało intuicyjnie. Na szczęście po tym kiedy już się nauczymy obsługi, wszystko przebiega sprawnie. Jedynym dużym minusem jaki zauważyliśmy jest zmiana kształtu skorupy po zamknięciu szczęki. Jeżeli kask mierzymy z otwartą szczęką, rozmiar może wydawać się doskonały. Po jej zamknięciu osoby z okrągłą głową mogą narzekać na uciskanie w okolicach skroni.

 

+ solidne wykonanie

+ trzy rozmiary skorupy

 

- mocna zmiana kształtu po zamknięciu szczęki

- brak systemu komunikacji

 

Sprawdź podsumowanie wszystkich kasków wraz z punktacją

 

Podsumowanie

Poniżej prezentujemy Wam tabelkę w której oceniliśmy kluczowe cechy poszczególnych kasków. Dla każdej cechy im wyższa wartość, tym lepiej.

 

W zestawieniu nie jest ujęty kask BMW, ponieważ nie był on dostępny do testów. Wiedząc o tym, że jest to konstrukcja bazująca na C3, spodziewalibyśmy się podobnego wyniku, choć pewnym być nie można - diabeł zawsze tkwi w szczegółach i jeden drobny, źle zaprojektowany element może zaważyć na odbiorze całego produktu.

 

komentarz

Osoby z grubym portfelem mogą wybierać pomiędzy SHOEI - Schuberth. Ten pierwszy ma lepszą wentylację i jest odrobinę bardziej komfortowy, drugi przekonuje niższym hałasem i świetnym systemem komunikacji SRCS.

 

Tańszym rozwiązaniem będzie Caberg o ile nie przeszkadza Ci jego masa wynosząca 2 kilogramy. W dalszej kolejności możemy zastanowić się nad HJC (uwaga podczas mierzenia) oraz Nolanem.

 

Shark jest kaskiem dla indywidualisty. Ma sporo dodatków i ciekawie zaprojektowaną szczękę, ale powoduje ona tyle samo wad co korzyści.

 

AGV jest najtańszy, przez co można przymknąć oko na większość wad. Z pewnością nie jest 2x gorszy od SHOEI czy Schuberth, ale ma swoje denerwujące cechy jak źle zaprojektowany system otwierania i irytujący automat podnoszenia szczęki.

 

/ wentylacja komfort hałas wykonanie dodatki cena
NOLAN 6 7 4 6 9 1290
SHOEI 10 9 8 9 7 2299
SHARK 6 7 3 4 10 1299
SCHUBERTH 8 8 9 9 10 2099
AGV 5 7 5 6 7 1099
CABERG 4 6 7 10 8 1249
HJC 8 8 7 9 6 1799

 

Masz kask szczękowy? Wypowiedz się - dołącz do dyskusji na forum.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany