Jakie opony motocyklowe sprawdzą się zarówno na drodze, jak i na torze? - Motogen.pl

Odpowiedni wybór opony to niezwykle ważna kwestia bez względu na pojazd. W przypadku ogumienia do motocykli czynniki wpływające na decyzję są nieco inne niż przy zakupie produktów do samochodu. Należy zwrócić uwagę m.in. na technikę pokonywania zakrętów, osiągane prędkości czy sposób prowadzenia motocyklu. Jakie opony pasują zarówno na tor, jaki i na drogę?

Temperatura pracy opony główną różnicą

Kupując opony, które świetnie sprawdzą się zarówno na torze, jak i na drodze, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę pracy. Większość modeli ma określone minimalne temperatury, które powinno się osiągać przed rozpoczęciem gwałtownej, wymagającej jazdy. W tym celu można użyć koca, który szybko nagrzewa oponę, by przygotować ją do działania. W innym wypadku konieczne jest rozgrzanie opon już podczas jazdy. Wybierając opony torowo-szosowe, można dojechać na tor na kołach motocykla, dzięki czemu opony nie będą na starcie całkowicie zimne. Szeroki wybór modeli opon motocyklowych jest dostępny pod adresem https://www.sklepopon.com/opony-motocyklowe.

Opony na tor dla początkujących

Rozpoczynając swoją przygodę z jazdą na torze, warto pamiętać, że na tym etapie nie ma potrzeby korzystania z nowoczesnych, wymagających opon stworzonych pod kątem maksymalnej wydajności w wyścigach. W trakcie nauki i z bardziej rozrywkowym niż profesjonalnym podejściem do ścigania się, najlepiej postawić na opony torowo-szosowe, z homologacją dopuszczającą jazdę po drogach publicznych. Jakie parametry będą mieć największe znaczenie?

Oczywistą kwestią jest wybór właściwego rozmiaru opony – powinien on być dopasowany do danego modelu motocykla. Istotne są także zastosowane materiały, które decydują o przyczepności, trwałości i szybkości nagrzewania gumy. Opony torowo-szosowe świetnie sprawdzą się zarówno na drodze, jak i na torze. Tego typu modele umożliwiają osiąganie wysokich prędkości oraz bezpieczną jazdę również w deszczu.

Pirelli Diablo Rosso Corsa II – pomiędzy ulicą a torem wyścigowym

Pierwszym polecanym modelem torowo-szosowych opon motocyklowych jest Pirelli Diablo Rosso Corsa II. To ogumienie, które wyróżnia się pod względem parametrów zastosowanej mieszanki gumowej. Projekt powstał z udziałem prawdziwych specjalistów swoich fachu, którzy zdobywali doświadczenie na prestiżowych wyścigach Superbike World Championship.

Przy tworzeniu Pirelli Diablo Rosso Corsa II ulepszono technologie używane na ulicy, aby mogły służyć również w trakcie wyścigów. Uwagę zwraca przede wszystkim mieszanka gumowa, której skład obejmuje krzemionkę. W efekcie guma jest sztywna, co pozwala na osiągnięcie niezwykłej przyczepności niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo wytrzymałość tego tworzywa zwiększa odporność modelu na zużycie, dzięki czemu ogumienie może pokonać spory dystans.

Dunlop SportSmart TT – natura dostosowana do właściciela

Opony Dunlop SportSmart TT to model, który umożliwia bezpieczną, komfortową jazdę bez ograniczeń. Jest to opona, która pozwala spokojnie jeździć po drogach publicznych, ale w odpowiednich warunkach zapewnia doskonałe parametry oraz wydajność zbliżoną do ogumienia przygotowanego bezpośrednio na tory wyścigowe. Dunlop SportSmart TT to model, który naprawdę dostosowuje się do użytkownika, zapewniając odpowiednie warunki w każdej sytuacji.

Ogromnym plusem tego modelu jest zastosowanie nowoczesnej technologii Speed Vent Tread (SVT), która kontroluję temperaturę ogumienia. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym rowkom opona jest odporna na przegrzewanie,i nawet w trakcie wymagających przejazdów. Dodatkowo to właśnie te elementy konstrukcji odpowiadają w dużej mierze za wysoką przyczepność modelu.

Michelin Power RS – niezawodne nawet w deszczu

Opony Michelin Power RS to przykład modelu, który został stworzony do szybkiej jazdy. To ogumienie klasy premium od firmy Michelin, które wykorzystuje w pełni potencjał motocykla i nie zawodzi użytkowników. Co najważniejsze, zastosowana w oponie technologia ACT+ zwiększa nacisk na powierzchnię styku. Wykorzystanie takiego rozwiązania przyczynia się do zwiększenia przyczepności, zapewnienia stabilności w trakcie jazdy oraz zmniejszenia tempa zużycia ogumienia.

Optymalizacja styku z nawierzchnią to jednak nie wszystko. Konstrukcja opon Michelin Power RS pozwala osiągać niesamowite wyniki nawet na mokrej drodze. Opady atmosferyczne nie będą już przeszkodą w osiąganiu dużych prędkości – ogumienie francuskiego koncernu zapewni bezpieczeństwo i pewność także w wypadku nagłych opadów deszczu. To cecha przydatna zarówno na drodze, jak i na torze.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany