Spis treści
Kamerka na motocykl to bardzo popularny gadżet. Widorejestrator motocyklowy udokumentuje wypadek, a kamerka sportowa zapewni widowiskowe ujęcia. Jaką kamerę na motocykl wybrać?
Tekst PB
Kamera motocyklowa w dobie horrendalnych mandatów może być bardzo cennym dodatkiem. Nie raz taki niepozorny gadżet uratował skórę motocykliście, który często z założenia traktowany jest jako „ten winny”. W tym miejscu warto wspomnieć o podziale kamer motocyklowych na wideorejestratory i kamerki sportowe. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W pierwszym przypadku najważniejsze jest dokumentowanie jazdy. W drugim bardziej liczą się atrakcyjne ujęcia i dobra jakość. Nie zawsze obie funkcje można pogodzić, chociaż w przypadku markowych, bardziej dopracowanych produktów, możemy mówić o pewnej uniwersalności.
Jaki wideorejestrator motocyklowy?
Dobry, markowy wideorejestrator motocyklowy powinien spełniać kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze powinien mieć możliwość nagrywania w pętli. Po nagraniu określonej ilości czasu, nowy fragment filmu zastępuje ten nagrany na samym początku. W razie potrzeby kierowca może zdecydować o pozostawieniu danego fragmentu na karcie pamięci i rozpoczęcie rejestracji od początku. Kamerka motocyklowa tego typu powinna mieć też zasilanie gwarantujące długą pracę. Czasami jest to bateria, innym razem możliwość podłączenia do instalacji motocykla. Kamerka tego typu jest zawsze gotowa do akcji, a zaczyna pracować po włączeniu zapłonu.
Rejestrator motocyklowy musi być też odporny na warunki atmosferyczne i mieć na tyle jasny obiektyw, by bez problemu nagrywać przy słabym świetle. Bardzo pomocne jest także połączenie z GPS – na filmie mamy wtedy datę, przebieg trasy, a nawet prędkość. Funkcje te są szczególnie użyteczne w czasie rozmów z policją.
Kamera motocyklowa na kask
Kamera na kask motocyklowy jaką najczęściej widzimy na ulicach to najczęściej jeden z modeli kamerek sportowych. Kamera sportowa motocyklowa pełni nieco inną funkcję, chociaż te najlepsze również mają takie opcje jak nagrywanie w pętli, czy wskazania GPS. Najlepsza kamera pozwala jednak na nagrywanie filmów w bardzo dobrej jakości, nawet 4K. Do tego nierzadko jest to 60 i więcej klatek na sekundę (standardem jest 30), a jakość wspomaga wbudowana stabilizacja obrazu. Dzięki temu mamy nie tylko świetną rozdzielczość, nienaganną ostrość, ale także możliwość odtwarzania filmów w zwolnionym tempie.
Jak kręcić filmy z jazdy motocyklem? Uzyskanie dobrego efektu wymaga sporo starań i często wielu prób. Za to efekt może być oszałamiający. Mamy wiele opcji szerokości obiektywów (często regulowane), a także funkcję aparatu fotograficznego. Kamera motocyklowa na kask to bardzo uniwersalne urządzenie. Ważne, by kamera była odpowiednio zamontowana i nie chodzi tu tylko o efektowne ujęcia.
Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie – w razie wypadku kamera nie może uszkodzić samego kasku, ani być do niego trwale zamocowana (np. przykręcona). Po co nam specjalny ubiór, ochraniacze motocyklowe i wszelkie dodatki bezpieczeństwa, skoro źle zamocowana kamera może być niebezpieczna? Tutaj ciekawą propozycją może być kamera zintegrowana z wizjerem naszego kasku. Oczywiście jest ona dedykowana do konkretnych modeli, ale z pewnością jest ciekawym technicznie, efektownym i niestety drogim gadżetem.
Wideorejestrator motocyklowy w lusterku
Na portalach aukcyjnych można spotkać także i wideorejestrator motocyklowy w lusterku. Nie spodziewajmy się jednak hollywoodzkich ujęć. Takie urządzenie można traktować jako wideorejestrator zgrabnie wmontowany w bryłę motocykla. Co ciekawe, w jednym z lusterek oprócz kamery jest też niewielki ekran LCD. Zasilanie prowadzone jest z instalacji motocykla, a nagrywanie włączane jest automatycznie po wyczuciu ruchu pojazdu, dookoła niego.
Kamera motocyklowa na kierownicę
Praktycznie każdą kamerę można zamontować nie tylko na kasku, czy owiewce, ale też na kierownicy. W przypadku wielu produktów mamy całą gamę uchwytów, adapterów itp., co gwarantuje, że dany produkt jest naprawdę uniwersalny. Podobnie jak w przypadku kamer na kask – dbajmy o bezpieczeństwo. Umiejscawiajmy kamerę tak, by nie była ona zagrożeniem dla nas w czasie wypadku.
Kamera motocyklowa przód tył
Kamera motocyklowa „przód tył” często jest uzupełnieniem standardowych zestawów. Dwa obiektywy, jeden do przodu, drugi do tyłu, zapewniają jeszcze lepsze udokumentowanie okoliczności jazdy. Wideorejestrator motocyklowy wyposażony w 2 kamery gwarantuje monitorowanie sytuacji w zakresie 360 stopni. Taką dodatkową funkcję (zazwyczaj realizowaną przez drugą, niewielką kamerę) mają nie tylko standardowe produkty, ale też droższe wideorejestratory motocyklowe w lusterku. Gdzie zamontować dodatkową kamerę? Można ją przykleić do owiewek na taśmę dwustronną, dobrym miejscem może być też torba motocyklowa montowana na tylnym siedzeniu.
Jaki wideorejestrator motocyklowy wybrać?
Dobra cena nie zawsze wróży dobrą jakość. Bardzo często jest wręcz odwrotnie. Szczególnie w przypadku kamer sportowych powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę na parametry. Markowe produkty, bardzo często dość drogie, pozwalają uzyskać zadowalające efekty. To samo tyczy się wideorejestratorów – zazwyczaj za wyższą ceną idzie bogatsze wyposażenie (GPS, automatyczne włączanie, obiektyw dobrej jakości, możliwość połączenia się z mediami społecznościowymi itp.). Najlepiej poprosić sprzedawcę o próbki filmów z danej kamery, albo testy na sklepowym parkingu. Warto także przeszukać internet pod kątem opinii i przede wszystkim nagranych filmów udostępnianych w sieci. Jest też cała gama produktów, które od lat mają uznaną markę i po ustaleniu swoich preferencji możemy je kupować wręcz w ciemno.
Zostaw odpowiedź