Dąbrowski i Czachor wyznaczają tempo w Open Trophy - Motogen.pl

Motocykliści Orlen Team Marek Dąbrowski i Jacek Czachor – byli najszybsi w klasie Open Trophy, na pierwszym etapie Sealine Cross-Country Rally. Kuba Przygoński odnotował szósty czas w klasyfikacji Mistrzostw Świata.

 

Liczący 330 kilometrów etap biegł głównie przez kamienistą pustynię. Szlak był relatywnie szybki. W tych warunkach triumfował Marc Coma przed Joanem Barredą oraz Helderem Rodriguesem. Kuba Przygoński stracił do lidera niespełna osiem minut i odnotował szósty wynik.

 

„Jesteśmy po pierwszym odcinku specjalnym w Katarze. Jedziemy po zupełnie innej pustyni niż podczas eliminacji w Emiratach Arabskich. Na trasie jest znacznie więcej kamieni, niektóre są imponujących rozmiarów, szlak jest twardy, a tempo rywalizacji naprawdę duże. Do tego nieustannie panuje mgła i wieje wiatr, co mocno ogranicza widoczność. Trzeba bardzo uważać, by nie popełnić błędu. Jechałem w czołówce, cały czas kogoś goniłem, bądź przed kimś uciekałem. Było sporo zamieszania w tej stawce. Na metę przyjechałem kompletnie zakurzony. Jestem zadowolony z mojego tempa, w końcu udało mi się odpowiednio zestroić teleskopy i znów ruszam do walki” – powiedział Kuba Przygoński.

 

Marek Dąbrowski był wczoraj w grupie otwierającej trasę. Stało przed nim wymagające zadanie nawigacyjne. Jadący z nim konkurenci od razu zabłądzili, Polak utrzymał jednak dobre tempo i nie popełnił błędu. Wygrał w klasie Open.

 

„Trasę otwierał Fish, za nim jechał Lopez, a następnie ja. Moi konkurenci od razu pomylili szlak i stracili sporo cennych minut. Ja nie pojechałem za nimi, zdecydowałem się sam wyznaczać trasę i dobrze na tym wyszedłem. Jechałem dość uważnie, żeby nie popełnić błędu. Nawigacja jest tutaj bardzo trudna, jest wiele rozjazdów i prowadzenie grupy wymaga nadzwyczajnej koncentracji. Jestem zadowolony z tempa i oby tak dalej” – powiedział Marek Dąbrowski.

 

Jack Czachor na metę odcinka przyjechał tylko dwie minuty później niż walczący w tej samej klasie Marek Dąbrowski. Na mecie kapitan Orlen Team mówił, że nadal odczuwa skutki kontuzji, i że jedzie cały czas zachowawczo, był jednak zadowolony z osiągniętego tempa.

 

„Od początku dnia nie działał mi system Iritrack, dodatkowo przetrzymano mnie na tankowaniu. Jednak cieszę się, że udało mi się przejechać pierwszy odcinek ze stosunkowo dobrym czasem. Musiałem zmienić trochę technikę jazdy. Jadę blisko przy ziemi i staram się nie szarpać kierownicą, najwięcej problemów sprawiają mi nagłe wyboje. Moje tempo jest jeszcze zachowawcze, ale nie miałem żadnych problemów na trasie i jestem dobrej myśli w odniesieniu do kolejnych etapów” – powiedział Jacek Czachor.

 

W stawce quadów z rajdu, na skutek awarii silnika, musiał wycofać się Łukasz Łaskawiec. W tej sytuacji na odcinku specjalnym najszybszy był Atif al-Zarouni, który wyprzedził o 11’49 Rafała Sonika.

Wyniki etap I Sealine Cross-Country Rally klasyfikacja Mistrzostw Świata FIM:

1. Marc Coma (E) KTM 450 3:47.54
2. Joan Barreda (E) Husqvarna TE 449 RR +8
3. Helder Rodrigues (P) Yamaha YZ 450 +3.11
4. Ruben Faria (P) KTM 450 +5.48
5. Jordi Viladoms (E) KTM 450 +6.17
6. Kuba Przygoński (PL) KTM 450 +7.51
7. Alessandro Botturi (I) KTM 450 +9.29
8. Sean Gaugain (ZA) Honda CRF 450X +11.16
9. Paolo Ceci (I) KTM 450 +13.00
10. David Casteu (F) Yamaha YZ 450 +13.05

 

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata po etap I:

1. Coma 3:50.41

2. Barreda +6

3. Rodrigues +3.10

4. Faria +5.52

5. Viladoms +6.23

6. Przygoński +7.54

7. Botturi +9.36

8. Gaugain +11.23

9. Casteu +13.14

10. Ceci +14.07

Wyniki etap I Sealine Cross-Country Rally Open Trophy:

1. Marek Dąbrowski (PL) KTM 505 4:32.48
2. Jacek Czachor (PL) KTM 505 +1.42

 

Klasyfikacja generalna Open Trophy po etap I:

1. Dąbrowski 4:36.15

2. Czachor +2.02