Spis treści
Wymiana prawa jazdy bezterminowego czeka niestety wszystkich tych, którzy taki dokument posiadają. Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Wyjaśniamy.
Wymiana prawa jazdy bezterminowego może wydawać się absurdem, skoro przed laty urząd wydał ten dokument bez terminu ważności. Niestety – jak to zwykle bywa, fakt, że kiedyś ktoś coś ustalił, to za mało, by urzędnicy uznali to za obowiązujące prawo. W praktyce zatem ci, którzy otrzymali swoje dokumenty po 2013 r. mają już wpisany w nich termin ważności, a tych, którzy mieli „szczęście” uzyskać kiedyś dokument bez daty ważności, czeka wymiana prawa jazdy bezterminowego.
Czy bezterminowe prawo jazdy trzeba wymienić
Niestety tak. Wymiana prawa jazdy bezterminowego na terminowe jest obowiązkowa. Wielu kierowców nie zgadza się z takim przepisem, argumentując, że uprawnienia, nadane im w przeszłości, zachowują ważność i nie można ich odebrać jeśli nie doszło do złamania prawa. Zdaniem urzędników termin ważności dotyczy wyłącznie samego dokumentu, nie zaś uprawnień. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ data ważności wpisywana jest przy każdej kategorii osobno, a zatem dotyczy właśnie tej kategorii. Obowiązek wymiany prawa jazdy bezterminowego jest nielegalny także zdaniem niektórych sądów, czego potwierdzeniem są wydawane wyroki. Jeden z nich wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po skardze złożonej przez jedną z mieszkanek, która nie zgodziła się na wymianę prawa jazdy bezterminowego na terminowe.
Sprawa ciągnęła się aż trzy lata, ale finalnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał wpis ograniczający termin ważności uprawnień do kierowania za bezskuteczny. Podobny wyrok ogłosił w 2018 NSA w Rzeszowie, w sprawie kierowcy, który przy dopisywaniu kolejnej kategorii do prawa jazdy, zauważył, że bezterminowe uprawnienia kategori B zmieniono mu na terminowe.
Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe
Wymiana prawa jazdy bezterminowego rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. W efekcie tego procesu wszystkim dokumentom prawa jazdy w Polsce zostanie nadany termin ważności. Obowiązek wymiany prawa jazdy bezterminowego dotyczyć będzie wszystkich kierowców z takimi uprawnieniami, chyba że do tego czasu zmienią się przepisy, co może zostać wymuszone powtarzającymi się wyrokami sądów. Póki co jednak rok 2033 to termin, do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe.
Proces wymiany prawa jazdy nie będzie zbyt skomplikowany. Konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu i, oczywiście, wniesienie stosownej opłaty. Wymiana bezterminowego prawa jazdy a badania lekarskie – tutaj dobra wiadomość jest taka, że w przypadku posiadania bezterminowego prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, nie będzie potrzeby dostarczania zaświadczenia lekarskiego. Na prawo jazdy badania lekarskie bezterminowe po wymianie dokumentu nie będą już dostępne.
Czy prawo jazdy bezterminowe trzeba wymieniać? Niestety tak, jeśli przegapisz termin wymiany, twój dokument po prostu straci ważność, co wyjdzie przy pierwszej kontroli policyjnej. Obowiązek wymiany prawa jazdy bezterminowego cię zatem nie ominie. W myśl nowych przepisów maksymalny termin ważności prawa jazdy wynosi 15 lat i to tylko wtedy, gdy nie masz problemów ze zdrowiem. W przypadkach chorób, które mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdu, musisz liczyć się ze znacznym krótszym terminem ważności dokumentu. Okres, do kiedy wymiana prawa jazdy bezterminowego jest obowiązkowa, jeszcze sporo przed nami, mamy więc sporo czasu na obserwowanie zmian w przepisach.
Kolejna bzdura