Wiceminister: polskie autostrady bezpłatne? Raczej nie dla wszystkich - Motogen.pl

Polskie autostrady powinny być bezpłatne, ale nie dla wszystkich. Płacić powinni kierowcy samochodów ciężarowych i obcokrajowcy – twierdzi wiceminister infrastruktury w rozmowie z Radiem Piekary.

Temat płatności za autostrady poruszaliśmy już wielokrotnie, ostatnio nawet zwróciliśmy się w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie, że A1 pozostanie bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli. No dobrze, ale co z pozostałymi odcinkami – czy pozostaną bezpłatne i na jakich warunkach?

Pewną wskazówkę przynosi wywiad, jakiego udzielił wiceminister Przemysław Koperski w Radiu Piekary. Wyraził on opinię, że darmowe powinny pozostać wszystkie autostrady, co więcej – zarządzanie nimi powinno trafić w kompetencje GDDKiA. Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że zwolnienie z opłat nie powinno dotyczyć wszystkich – płacić powinni na przykład kierowcy samochodów o DMC ponad 3,5 tony.

Zdaniem wiceministra opłaty za polskie autostrady powinni ponosić także kierowcy pojazdów zarejestrowanych poza Unią Europejską. Zdaniem Koperskiego zarząd nad wszystkimi autostradami, w tym także nad tymi zarządzanymi przez koncesjonariuszy, powinny przejść pod zarząd GDDKiA. Oznacza to, że ich właścicielem miałby zostać skarb państwa.

Koperski wyraził także zaniepokojenie obietnicami składanymi przez poprzedni rząd. Zdaniem wiceministra urzędnicy PiS ochoczo rozdawali nieistniejące pieniądze, składając obietnice bez pokrycia, dotyczące przyszłych lat. Warto przypomnieć, że poprzedni minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk, nie był zwolennikiem bezpłatnych autostrad, czemu wielokrotnie dawał wyraz.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany