Sezon motocyklowy jeszcze się nie zakończył, a rozpoczyna się już inny – na przeziębienia. Kiedy dopada nas gorączka, katar albo grypa, sięgamy po leki, które można kupić bez recepty. Często jednak nie czytamy ulotki i wsiadamy na motocykl nie wiedząc, że niektóre dobrze znane i ogólnodostępne środki upośledzają zdolność prowadzenia pojazdów.
Katedra Farmakologii CM UJ w Krakowie we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Krakowskiej KWP wydała ulotkę informującą, które leki mogą niekorzystnie wpłynąć na bezpieczne kierowanie pojazdem. Wśród wymienionych leków znalazły się następujące pozycje:
Leki przeciw przeziębieniu, grypie i katarowi:
- Acatar Acti-Tabs
- Acatar Zatoki
- Actifed
- Actitrin
- Cirrus
- Coldrex Max Grip
- Disophrol
- Febrisan
- Fervex
- Gripex
- Gripex MAX
- Gripex NOC
- Ibuprom Zatoki
- Modafen
- Tabcin trend
- Theraflu Extra
- Grip
- Butamirad
- Thiocodin i inne leki złożone zawierające kodeinę
Leki przeciwbólowe:
- Antidol
- APAP NOC
- Ascodan
- Nurofen Plus
- Solpadeine
Inne:
- Cetyryzyna (Alerzina, Allertec, Zyrtec, Zyx 7)
- Loratadyna (Aleric, Loratan)
- Aviomarin
- Loperamid (Imodium, Laremid, Stoperan)
Sprawność psychofizyczną mogą ograniczać także leki roślinne o działaniu uspokajającym i nasennym, co zależy od zastosowanej dawki.
Jeśli więc dopadnie Was dolegliwość, która wymaga zastosowania któregoś z wyżej wymienionych środków farmakologicznych, nie siadajcie za kierownicą żadnego pojazdu. Lepiej przeczekać, niż narazić się na poważne konsekwencje – polskie prawo za prowadzenie pod wpływem środków odurzających przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności, a w razie spowodowania wypadku aż do 10 lat.
Pamiętajcie, by zawsze przeczytać ulotkę środka, który chcecie zastosować. Życie jest za krótkie, by zmarnować je lub stracić z powodu kataru.
W związku z tym polecamy Wam artykuł, który wyjaśni dlaczego warto sięgać nie tylko po leki, ale też ulotki do nich dołączone.