Suzuki DR BIG 1200

Wizualizacja „nowej” wersji Suzuki DR BIG pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku. Przygotował ją Oberdan Bezzi – wybitny projektant i autor wielu genialnych koncepcji nowoczesnych motocykli. To właśnie dzięki niemu mogliśmy poznać założenia stylistyczne następcy Yamahy TDM 900 (czyli Tracera) i wielu innych motocykli.

Choć przedstawiony na renderze motocykl wygląda faktycznie przekozacko, wciąż jednak mamy do czynienia z artystyczną wizją projektanta, nie projektem, nad którymi pracuje producent. Tak właśnie jest z tym renderingiem Suzuki DR BIG, który po raz kolejny robi karierę w sieci, krążąc od forum do forum.

Temat podchwyciło także wiele portali, uznając, że to jakiś nowy przeciek z Hamamatsu. Prawdopodobieństwo, że Suzuki zdecyduje się wyprodukować motocykl w takiej formie jest jednak bliskie zeru. Po pierwsze w ofercie jest już V-Strom 1000, który pełni rolę flagowego turystyka. Po co producent miałby robić drugi motocykl o podobnym przeznaczeniu, dla podobnego klienta?

Trudno też uwierzyć, że w ciężkim, turystycznym motocyklu producent zdecydowałby się zamontować zachodzącą na zbiornik kanapę pochodzącą wprost z enduro. Takie numery przechodziły jeszcze na początku lat 2000, ale dziś mało prawdopodobne, żeby ktoś zdecydował się na taki krok.

Pierwsze informacje o tym motocyklu wskazywały, że mógłby on zostać wyposażony w widlasty silnik 1200 cm3. Zostawmy już nawet to, że Suzuki kompletnie nie opłacałoby się budować takiej jednostki napędowej – motocykla tej klasy nikt nie będzie zabierał w ciężki teren – użytkownicy będą korzystać z niego jak z turystyka. Kanapa enduro jest tu całkiem nie na miejscu.

Koncepcja jest zatem, owszem, ciekawa, ale jednak to tylko koncepcja. W dodatku nieświeża, bo sprzed lat. Skąd jednak to ogromne zainteresowanie modelem DR Big 1200? Odpowiedź jest prosta – „kultowy” DR Big 800S zrobił tak dobrą robotę swoją niezawodnością i wytrzymałością, że kolejne już pokolenia marzą o jego reaktywacji.

Przeczytaj więcej o motocyklach Suzuki.

Suzuki DR Big Dane Techniczne

 1. Silnik i Wydajność:
  Napędzany przez 4-suwowy silnik o pojemności 779 cm³, Suzuki DR Big 800S generuje moc wynoszącą 60 KM przy 6 800 obr./min. To gwarancja solidnych osiągów, które zaspokoją nawet najbardziej wymagających motocyklistów.
 2. System Napędu:
  Motocykl wyposażony jest w efektywny napęd łańcuchowy, zapewniający precyzyjne przekazywanie mocy na koło tył. Zastosowanie tego rozwiązania przyczynia się do dynamicznej i pewnej jazdy w różnorodnych warunkach.
 3. Podwozie i Zawieszenie:
  Konstrukcja oparta na stalowej ramie sprawia, że Suzuki DR Big 800S cechuje się doskonałą stabilnością. Zawieszenie teleskopowe z przodu i monoshock z tyłu skutecznie absorbują nierówności terenu, umożliwiając pewne manewrowanie.
 4. Hamulce i Opony:
  System hamulcowy obejmuje tarcze z przodu i z tyłu, gwarantując szybkie i skuteczne zatrzymywanie motocykla. Opony o wymiarach 90/90-21 z przodu i 140/80-18 z tyłu zapewniają dobrą przyczepność.
 5. Waga i Pojemność Zbiornika Paliwa:
  Suzuki DR Big 800S waży 185 kg, co czyni go stosunkowo lekkim i zwinny. Zbiornik paliwa o pojemności 23 litrów pozwala na długie trasy bez konieczności częstego tankowania.

Suzuki DR Big 800S Cena

 1. Cena Bazowa:
  Model DR Big 800S jest już dziś nie do kupienia jako nowy. Jego mniejszy brat, DR 650 wciąż jednak dostępny jest w salonach Suzuki w USA. Kosztuje 7099 dolarów, czyli mniej więcej 28 500 zł. Ceny używanych kształtują się od 8-12 tys. zł.
 2. Dodatkowe Opcje i Akcesoria:
  Dostępne są różne opcje dodatkowe, takie jak systemy nawigacyjne czy wygodne siedzenia, które mogą wpłynąć na cenę finalną motocykla. Jednak wartość dodana tych elementów jest zgodna z ich kosztem.
 3. Koszty Utrzymania:
  Suzuki DR Big 800S charakteryzuje się umiarkowanymi kosztami utrzymania. Regularne przeglądy i konserwacja są kluczowe dla utrzymania wysokiej wydajności i niezawodności motocykla.

Suzuki DR Big 800S był motocyklem stworzonym z myślą o wymagających motocyklistach, łączący w sobie solidność konstrukcji z zadowalającymi parametrami technicznymi. Ceny egzemplarzy tego modelu na portalach ogłoszeniowych jest wciąż są konkurencyjne, co sprawia, że stanowi on atrakcyjną opcję dla doświadczonych entuzjastów dwóch kółek. Motocykl wciąż jest popularny, o czym świadczyć może jego obecność na niektórych zajęciach cyklu Suzuki Moto Szkoła.