Rejestratory przejazdu na czerwonym nielegalne? RPO interweniuje - Motogen.pl

W 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uchylił rozporządzenie regulujące zasady użycia fotoradarów i innych urządzeń rejestrujących. Powód? Według polskiego prawa takie kwestie musi regulować ustawa. Wyrok TK oznaczał gigantyczne straty dla straży miejskich i gminnych, które z dnia na dzień utraciły intratne źródło dochodu.

Rykoszetem dostała też Inspekcja Transportu drogowego. Została ona zobowiązana do wyraźnego oznaczenia każdego fotoradaru – bez względu na to czy jego zadanie polegało na mierzeniu prędkości czy rejestrowanie przejazdu na czerwonym świetle. ITD rozpoczęła malowanie skrzynek na żółto, ale – niestety – zapomniała o rejestratorach na skrzyżowaniach.

Sprawą, po licznych sygnałach od kierowców, zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem od trzech lat brakuje odpowiednich przepisów regulujących użytkowanie rejestratorów, co sprawia,  że ich legalność stoi pod znakiem zapytania.

Adam Bodnar domaga się od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka odpowiedzi na pytanie o termin wydania odpowiednich przepisów wykonawczych. Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa, w odpowiedzi udzielonej stacji TVN Bis24 poinformował, że „prowadzona jest analiza wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, na które zostanie przygotowana odpowiedź”.

Inspekcja Transportu Drogowego nie widzi jednak nic złego w używaniu nieoznakowanych prawidłowo rejestratorów. Marek Konkolewski, rzecznik prasowy ITD, twierdzi, że rejestratory nie mierzą prędkości, zatem to nie fotoradary i ITD nie ma obowiązku specjalnie ich oznaczać.

Innego zdania jest jednak część prawników i specjalistów ruchu drogowego. Twierdzą oni, że brak przepisów wykonawczych dyskwalifikuje zarejestrowany przez urządzenia materiał dowodowy i nie może być podstawą do nałożenia mandatu.

Nielegalne rejestratory – lokalizacje

– woj. dolnośląskie: Polkowice;

– woj. pomorskie: Luzina, Miszewo, Mosty;

– woj. wielkopolskie: Komorniki, Piła

– woj. kujawsko-pomorskie: Grębocin, Kowal, Nakło nad Notecią;

– woj. śląskie: Pyskowice, Łaziska Górne;

– woj. małopolskie: Olkuszu i Łukanowice;

– woj. lubelskie: Anielin;

– woj. mazowieckie: Marki, Mroków, Jabłonna;

– woj. łódzkie: Zgierz;

– woj. podkarpackie: Ropczyce, Stalowa Wola.