Gniazdo usb do motocykla - jakie wybrać i jak podłączyć?

Gniazdo USB do motocykla – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak podłączyć USB do akumulatora w motocyklu? Sprawdź poradnik.

Większość nowoczesnych motocykli – szczególnie modele turystyczne i przygodowe – posiada gdzieś gniazdo USB lub gniazdo zapalniczkowe. Dlaczego? Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo mocno otaczamy się urządzeniami elektronicznymi: nawigacja motocyklowa, smartfon (który też może służyć jako nawigacja), czy chociażby kamera sportowa. Wszystkie te urządzenia trzeba czasem naładować. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi gniazdo USB do motocykla.

Jakie gniazdo USB do motocykla

Gniazdo ładowania warto wybrać zgodnie z tym czego będziesz potrzebował. Istnieją gniazda USB do motocykla, które mają jedno, dwa, a czasem trzy porty ładowania. Czasem urządzenia te posiadają i port USB, i typowe gniazdo zapalniczkowe. Wybrać można także gniazdo USB z wyłącznikiem, które nie będzie pracowało (a w teorii nie powinno pobierać prądu z akumulatora) za sprawą prostego przełącznika on/off. Są też ładowarki zintegrowane z woltomierzem, dzięki czemu wskaźnik w czasie rzeczywistym informuje o poziomie napięcia w akumulatorze – ta funkcja może podpowiedzieć w jakim stanie jest nasz akumulator oraz czy układ ładowania (alternator, regulator) działa poprawnie.

Gniazdo 12V do motocykla
Gniazdo 12V do motocykla

Kupując gniazdo USB na motocykl warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów, ze sprawdzonych sklepów – najlepiej sklepów motocyklowych. Gniazdo koniecznie powinno posiadać bezpiecznik. Powinno być także wodoodporne – w trasie może spotkać Cię deszcz, a w trakcie jazdy ciężko założyć pokrowiec na motocykl.

Warto także pamiętać, że motocykle mogą być fabrycznie wyposażone w gniazdo zapalniczkowe 12V – a może Twój motocykl posiada już akcesoryjne gniazdo zapalniczki. Takie gniazda występują najczęściej w dwóch rozmiarach: małe, zwane mini oraz DIN; a także standardowe, duże, jak w większości samochodów. Gdy taka „wtyczka” już jest na motocyklu, sprawa jest ułatwiona. W zależności od potrzeb, wystarczy dokupić przejściówkę z gniazda zapalniczkowego na USB. Takie „ładowarki” USB także mogą posiadać kilka portów USB oraz woltomierz.

Zastanawiając się jakie USB do motocykla, albo jaka ładowarka na motocykl, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – do jakich urządzeń będziesz ich używał? Do nawigacji z klasyczną wtyczką zapalniczkową 12V? Czy do smartfona zamontowanego na kierownicy? Czy może jednocześnie do smartfona oraz kamery służącej jako wideorejestrator na motocykl? Wybierz gniazdo USB oferujące odpowiednie natężenie prądu (najczęściej od 1A do 3A), dzięki czemu Twoje urządzenie otrzyma odpowiednią „dostawę” prądu.

Gniazdo USB do motocykla – jak podłączyć?

Podłączenie gniazda USB do motocykla zazwyczaj nie jest najtrudniejszym zadaniem – jeżeli posiadasz podstawowe narzędzie oraz podstawowe umiejętności manualne, z pewnością sobie poradzisz. Jeżeli jednak nie masz ochoty robić tego samodzielnie, albo wolisz niczego nie uszkodzić w motocyklu, zleć pracę mechanikowi. W zależności od skomplikowania prac i rodzaju motocykla, cena takiej usługi w warsztacie nie powinna przekroczyć 50-100 złotych za samą robociznę.

USB w motocyklu
USB w motocyklu

Pracę przy podłączaniu gniazda USB czy gniazda zapalniczkowego rozpocznij od przemyślenia, gdzie zamontować same gniazdo, gdzie znajduje się akumulator oraz którędy poprowadzić przewody.

Gniazdo z pewnością będziesz chciał zamontować na kierownicy lub w okolicy zegarów motocykla – wtedy przewód poprowadź tak, aby nie przeszkadzał przy operowaniu manetkami i kierownicą; aby nie przecierał się przy ruchu kierownicą; aby nie dotykał gorących elementów silnika. Jeżeli chcesz zamontować gniazdo UBS pod kanapą – zadanie będzie pewnie łatwiejsze ze względu na bliskość akumulatora.

Akcesoryjne gniazda USB najczęściej wyposażone są wygodne uchwyty służące do zamontowania na kierownicy lub na innych elementach stelaża owiewki/zegarów. Istnieją też gniazda montowane wewnątrz owiewki, gdy wystaje jedynie port USB – taki montaż jest bardziej inwazyjny, gdyż wymaga wiercenia plastików owiewki.

Jak podłączyć gniazdo USB lub 12V do akumulatora w motocyklu?

Gdy już obmyślisz plan ułożenia gniazda USB w motocyklu oraz przewodów, to następnie należy podłączyć je do zasilania. Napięcie w takiej motocyklowe ładowarce USB czerpie się z akumulatora, jednak istnieje kilka sposobów na podłączenie przewodów. Niemal identyczna zasada działa obowiązuje też dla podłączania gniazd zapalniczkowych 12V.

  • W każdym przypadku należy pamiętać, aby na przewodzie dodatnim (+) znajdował się bezpiecznik – warto zakupić takie gniazdo USB, które fabrycznie posiada bezpiecznik na kablu.
  • Przy pracy pamiętaj, aby nie zrobić przypadkowego zwarcia – na przykład pomiędzy metalowym śrubokrętem a ramą motocykla, czy przez luźno rozłożone kable.
  • Zwróć uwagę, czy do instalacji podłączone są już inne urządzenia (na przykład jak alarm do motocykla).
  • Przewody gniazda USB często fabrycznie zakończone są końcówką oczkową lub widełkową – to znacznie ułatwia proces podłączenia.
  • Przewód masowy, minusowy, najczęściej czarny – w większości przypadków podłącza się go do minusa (-) na akumulatorze.
  • Pamiętaj o solidnym podłączeniu i odpowiednim zaizolowaniu połączeń przewodów elektrycznych.
Podwójne gniazdo USB do motocykla - z zatyczką, montowane na kierownicę lub na inną rurkę.
Podwójne gniazdo USB do motocykla – z zatyczką, montowane na kierownicę lub na inną rurkę.

Przewód plusowy, czerwony, który „czerpie prąd”, podłączyć można na kilka sposobów.

1. Podłączenie bezpośrednio do plusa na akumulatorze – w takim przypadku gniazdo USB będzie zawsze aktywne, nawet po wyłączeniu stacyjki. Ma to swoje zalety, bo wtedy można ładować telefon, czy słuchawki motocyklowe / interkom w kasku, nawet gdy motocykl stoi wyłączony na parkingu. Są też wady: takie ładowanie może wyczerpać akumulator. Niektóre ładowarki w niskim stopniu pobierają prąd nawet gdy nie ładują, a to przy dłuższym postoju może także wyczerpać akumulator. Tutaj przyda się gniazdo USB z wyłącznikiem.

2. Wpięcie do instalacji motocykla po zapłonie – czyli podłączenie przewodu plusowego do takiego przewodu motocykla, w którym płynie prąd po włączeniu zapłonu. Największa zaleta to fakt, że gniazdo USB działa tylko wtedy, gdy motocykl „pracuje”, czyli nie wyczerpie akumulatora. Wada jest taka, że wpięcie może wymagać ingerencji w oryginalną wiązkę motocykla. Druga wada to fakt, że jeżeli dojdzie do zwarcia w gnieździe USB, to układ do którego zostało ono wpięte (np. reflektor przedni) też przestanie działać.

3. Zastosowanie przekaźnika 12V. Taki przekaźnik należy dobrać (12V, 5 pin) i kupić we własnym zakresie. Przekaźnik będzie włączał przekazywane napięcia dalej (do gniazda USB) tylko wtedy, gdy otrzyma odpowiedni sygnał (z innego przewodu plusowego, który otrzymuje napięcie po zapłonie). Podłączenie przekaźnika musi odbyć się zgodnie z rozpiską na samym przekaźniku. Trzeba do niego doprowadzić trzy przewody z instalacji motocykla, które należy wcześniej samodzielnie przygotować:
– plus z akumulatora,
– plus po zapłonie (np. z tylnej lampy motocykla).
– minus z akumulatora,
Do przekaźnika podłączyć trzeba też kolejne dwa przewody od samego gniazda USB:
– plus do gniazda,
– minus do gniazda.

Pomimo nadmiernie długiej instrukcji w tym artykule, cały proces może okazać się niezmiernie szybki. Z pracą powinieneś uwinąć się w czasie od 30 minut do 2 godzin. Udanej zabawy!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany