Spis treści
Schuberth to jedne z najlepszych kasków motocyklowych. Zapraszam na filmową wycieczkę po fabryce, aby zrozumieć, skąd bierze się wysoka jakość oraz świetne wyciszenie kasków Schuberth.
Mój własny kask Schuberth S3 to integralny kask turystyczno-sportowy, charakteryzujący się wysoką jakością i wyjątkową cichością. Jego cena wynosi 1999 złotych, co może budzić pytania, dlaczego jest aż tak drogi. Odpowiedź można znaleźć w siedzibie marki Schuberth, której historia i procesy produkcyjne są szczerze fascynujące. Zapraszam na wycieczkę po fabryce pod Magdeburgiem!
Film z fabryki kasków Schuberth – zobacz procesy produkcji
Film do obejrzenia też na YT.
Historia marki Schuberth
Marka Schuberth ma długą i ciekawą historię, sięgającą lat 20. XX wieku. Początkowo firma zajmowała się produkcją piwa. Następnie przeszła na wytwarzanie drewnianych skrzynek na piwo oraz elementów skórzanych, które służyły zawieszania kasków górniczych na głowach pracowników. W kolejnych latach produkowano hełmy dla strażaków i policjantów (w międzyczasie była II WŚ) a w 1952 roku powstał pierwszy kask motocyklowy – Schuberth Aero. Dziś firma dostarcza swoje produkty do około 50 krajów na całym świecie.
Żółta szyba do kasku Schuberth
Dowiedziałem się, że wszystkie szyby do kasków Schuberth są homologowane do użytku drogowego – bez wyłączeń typu „track day only”. Dowiedziałem się też, że szyby mają napisane „daytime use only” z tego samego powodu, dla którego przednie szyby w samochodach nie mogą być przyciemniane.
W fabryce pierwszy raz na oczy widziałem żółtą szybę do kasków Schuberth. Teraz – jeszcze przed emisją filmu – już ją dostałem i potwierdzam, że w szarym kasku S3 wygląda świetnie. A do tego daje obraz HD, czyli redukuje cienie i poprawia widoczność w słabych warunkach.
Proces produkcji skorup kasków Schuberth
Produkcja kasków Schuberth to skomplikowany proces, który zaczyna się od formowania skorupy z kompozytu włókna szklanego i karbonu. Dwie połówki skorupy z paskiem karbonowym przez środek, są klejone w specjalnej maszynie z użyciem czegoś, co przypomina balon. Następnie przechodzą przez rentgenowską kontrolę jakości.
Robotyka odgrywa tu kluczową rolę, a każda skorupa jest identyfikowana za pomocą RFID. Dlatego kolejna maszyna – automatyczna obrabiarka i szlifierka, dokładnie wie, która skorupa ma jaką grubość w danym miejscu (dane z rentgena). Taka skorupa w efekcie jest zarówno cienka i lekka, jak też wytrzymała. Następnie skorupa trafia do urządzenia, które za pomocą dysz wodnych pod wysokim ciśnieniem wycina wszystkie niezbędne otwory i usuwa zbędny naddatek materiału.
Rygorystyczne normy bezpieczeństwa kasków Schuberth
Schuberth nie produkuje wszystkich elementów kasków – na przykład wizjery, pinloki, czy pianka EPS o zmiennej gęstości dostarczana jest od ściśle wyselekcjonowanych podwykonawców. Jednak dokładnie sprawdza każdy produkt. W wewnętrznym laboratorium kaski przechodzą rygorystyczne kontrole – tak, aby spełniały normę bezpieczeństwa ECE 22-06.
W filmie opowiadam więcej szczegółów o testach w laboratorium. Dodam jeszcze, że dosłownie każdy etap produkcji jest dokładnie monitorowany i kontrolowany, co zapewnia wysoką jakość końcowego produktu. Po drodze jest szereg kontroli jakości przy każdym etapie. Każda skorupa i każdy element posiada też znacznik RFID, więc w razie wykrycia nieprawidłowości, łatwo zidentyfikować, zlokalizować i naprawić wadliwy proces.
Malowanie i wykańczanie kasków oraz elementy plastikowe
Po formowaniu, skorupy trafiają do działu szpachlowania, gdzie są ręcznie oglądane i poprawiane. Nakłada się lakier bazowy, wykonuje się korekty powłoki – celem jest sprawienie, aby skorupa miała idealny kształt, co będzie niezbędne w kolejnym etapie, no i co zapewni odpowiedni wygląd kasku. Proces ten przypomina detailing i wymaga od pracowników wiele skupienia.
Następnie kaski Schuberth przechodzą przez proces malowania. Tam właśnie, metodą wodną nakładane są grafiki – w zależności od rodzaju grafik, potrzeba od 30 minut do 1 godziny na jeden kask.
Schuberth samodzielnie produkuje również elementy plastikowe, które są formowane wtryskowo. Na przykład widziałem, jak maszyna miała wyprodukować aż 10 500 sztuk spojlerów do kasku S3. Później wymienia się formy i produkuje inne elementy. Jednym z bardziej zaawansowanych procesów jest produkcja plastikowej ramki wizjera, na którą nakłada się gumową uszczelkę.
Montaż, magazynowanie i kaski Schuberth do F1
Końcowym etapem produkcji jest montaż kasków na linii montażowej, która pracuje na dwie zmiany. Wszystkie poprzednie działy pracują na 3 zmiany, bo produkcja zajmuje więcej czasu niż montaż. W zależności od sezonu, w fabryce pracuje 200-400 osób, a dziennie linie montażowe może opuścić do 900 sztuk kasków! Montaż polega na odpowiednim połączeniu i przykręceniu skorup, szczęki podnoszonej, elementów plastikowych, daszka, wizjera i detali.
Kaski są następnie pakowane i wysyłane do klientów w około 50 krajach na całym świecie. W filmie powiedziałem, że kaski nie trafiają na magazyn, a bezpośrednio do sklepów i klientów. No nie – na magazynie jednak było sporo sztuk, odpowiednio posortowanych. Akurat trafiłem też na ciężarówkę z polską rejestracją, która zabierała dostawę kasków do Polski.
Akurat gdy odwiedzałem fabrykę Schuberth, na wydzielonym stanowisku wykańczany był kask karbonowy (wyprodukowany w filii Schuberth we Włoszech) ze złotymi elementami, który wędrował do jednego z zawodników Formuły 1, na rundę na torze Circuit de Spa-Francorchamps.
Tunel aerodynamiczny – badania i rozwój kasków Schuberth
Fabryka Schuberth posiada tunel aerodynamiczny, w którym testowane są właściwości aerodynamiki i akustyki kasków. Tunel pozwala na dokładne zbadanie, jak kask zachowuje się przy różnych prędkościach i warunkach atmosferycznych. Dzięki temu kaski Schuberth są jednymi z najcichszych na rynku.
Oczywiście to nie jest tak, że każda sztuka kasku testowana w tunelu aerodynamicznym i w komorze klimatycznej. Na co dzień te pomieszczenia pozostają zamknięte, jednak są niezbędne w procesach badań i rozwoju. Ja tam dowiedziałem się więcej o kształcie piłki golfowej i jej wpływie na aerodynamikę, o czym mówię w filmie.
Poza tym miałem okazję jechać (stojąc!) aż 200 km/h w tunelu aero. To nie tylko wyjątkowe uczucie, ale też świetnie pokazało mi, jak działa aerodynamika kasku, jaki wpływ ma kształt motocykla i jego owiewka, co dzieje się z kaskiem podczas jazdy na wprost, czy skręcając lub opuszczając głowę, czy jak sprawują się otwory wentylacyjne w tak odizolowanych warunkach. Więcej opowiadam w filmie.
Komora klimatyczna w fabryce Schuberth
Kaski Schuberth są także badane i rozwijane testowane w komorze klimatycznej, gdzie sprawdzana jest ich szczelność i wydajność wentylacji. Symulowane są tam różne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz (z wiatrem lub bez) czy intensywne nasłonecznienie, co pozwala na zapewnienie najwyższej jakości i komfortu użytkowania. Na motocyklu testowym siedzi manekin i ma naprawdę niełatwą pracę, ale jego poświęcenie jest kluczowe dla jakości kasków.
Kaski Schuberth na motocykl – czy warto?
Schuberth to jeden z najlepszych producentów kasków, który pozostaje wierny produkcji w Europie. Dzięki innowacyjnym technologiom i rygorystycznym testom, kaski Schuberth są jednymi z najbezpieczniejszych i najcichszych na rynku. Ja osobiście użytkuję kaski Schuberth S3, E2 oraz C5. Wizyta w fabryce pomogła mi zrozumieć, skąd bierze się wysoka jaskość i nie najniższa cena tych produktów. Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę i będę mógł podzielić się kolejnymi ciekawostkami z produkcji.
CHCESZ WYGRAĆ kask Schuberth S3 Daytona Red dla siebie? W Motogenie trwa właśnie Operacja Lato, a w ramach tego projektu odbywa się konkurs Operacja Lato! Wystarczy zrobić zdjęcie motocyklowo-wakacyjne, a Schuberth S3 jest nagrodą główną.
Zostaw odpowiedź