Jak pomóc Ukrainie i Ukraińcom? - Motogen.pl

W obliczu wojny w Ukrainie, każdy może udzielić pomocy. Sposobów na pomoc Ukraińcom jest wiele – od wsparcia finansowego, przez zakup produktów, na udzieleniu noclegu kończąc. Ważne jest też, aby nie popadać w panikę dezinformacyjną.

Jesteśmy portalem motocyklowym, na co dzień zajmujemy się motocyklami, motoryzacją i wszystkim, co z tym związane. Staramy się, aby Motogen.pl nie mieszał się w sprawy polityczne, bo jedną z największych zalet pasji motocyklowej jest apolityczność. Jednak w świetle wydarzeń w Ukrainie, nie sposób zająć stanowisko neutralne. Decyzje Putina wywołują u nas obrzydzenie, a całym sercem jesteśmy z Ukrainą i Ukraińcami. Slava Ukraini!

Jako Motogen.pl nie organizujemy zbiórek, bo wiemy, że istnieją organizacje, które zrobią to znacznie skuteczniej. Nie żerujemy na wojnie i tematach z nią związanych za pomocą wątpliwych artykułów click-baitowych. Staramy się wciąż regularnie wykonywać swoją pracę, aby motocykle wciąż pozostawały przyjemną odskocznią od trudów codzienności. Jednocześnie staramy się pomagać: prywatnie dołączamy do różnego rodzaju zbiórek; a jako Motogen.pl przekazujemy poniższą dawkę najważniejszych informacji… Czyli jak pomóc Ukrainie i Ukraińcom?

Pomoc Ukrainie przez internet

Najprostszą formą może być wyrażenie wsparcia dla Ukrainy przez internet, na przykład w formie komentarzy czy nakładek profilowych. Ale będąc już w internecie trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie: nie wierzyć rosyjskiej propagandzie dezinformacji. Jeżeli napotkacie na profile ewidentnie wybielające działania Putina, zgłaszajcie je. Jeżeli traficie na podejrzane (albo po prostu ciekawe) zdjęcia, filmy i inne materiały prosto z ukraińskiego frontu, nie dzielcie się nimi od razu – najpierw je zweryfikujcie.

Warto także pamiętać o czymś jeszcze – nie każdy Rosjanin to Putin…

Pomagam Ukrainie – rządowa koordynacja działań

Aby pomoc była skuteczna, musi być skoordynowana. Dlatego przed podjęciem działań warto się zastanowić. Tutaj z pomocą przychodzi polska, oficjalna, rządowa strona pomagamukrainie.gov.pl. Właśnie tutaj znajduje się pigułka najważniejszych informacji i linków, z jasnym podziałem na oferujących i potrzebujących; na rodzaje pomocy; na sposób udzielania pomocy.

Być może masz Ukraińców w gronie swoich znajomych, bliższych lub dalszych? Zapytaj, może ktoś z nich także potrzebuje wsparcia.

Zbiórki finansowe na pomoc Ukraińcom

Udzielając się w zbiórkach – szczególnie finansowych – należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych stron lub fundacji.

Lista zbiórek godnych zaufania, działających w Polsce:

Lista zbiórek godnych zaufania, działających w Ukrainie:

Zbiórki krwi dla Ukrainy

Ciężko w Polsce o lepszą organizację prowadzącą zbiórki krwi, niż motocyklowe Motoserce. Dowiedzieliśmy się od nich, że najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na oddanie krwi na pomoc dla Ukrainy, jest udanie się do swojego lokalnego punktu poboru krwi. Nie są prowadzone zorganizowane akcje zbiórki.

Zbiórki potrzebnych produktów, odzieży, żywności

Ukraińcy uciekający przed konfliktem zbrojnym często nie zabrali ze sobą niczego… Dlatego potrzebne są wszelkie podstawowe produkty, od śpiworów i koców, przez jeansy i kurtki, a na pieluchach kończąc. Niezbędne są środki czystości i higieny. Potrzebna jest też woda oraz łatwa do przechowywania i przygotowania żywność, a także elektronika (powerbanki i telefony).

Pomoc napływa z wielu stron, dlatego zanim wybierzesz się na zakupy do zakupy dla Ukraińców, sprawdź co dokładnie jest potrzebne. Sytuacja zmienia się nieustannie.

Co jest potrzebne, gdzie przekazywać dary?

Powtórzymy, aby pomoc okazała się skuteczna, musi byś skoordynowana. Dlatego w swoim regionalnym centrum pomocy (organizowanym przez władze dzielnicy lub gminy) dopytaj, jakiego rodzaju produkty są potrzebne i jakiego rodzaju pomocy udzielić najlepiej.

Pomoc z noclegiem i transportem

Zdaje się, że jedną z najskuteczniejszych i najbardziej potrzebnych form pomocy, jest przewiezienie uciekających Ukraińców spod granicy swojego kraju w głąb Polski, a następnie udzielenie im schronienia. Jeżeli jesteś kierowcą z kilkuosobowym samochodem, albo jeżeli masz wolny pokój lub łóżko – nie wahaj się z pomocą. Zanim jednak wyruszysz w podróż pod granicę, skontaktuj się z regionalnym centrum pomocy oraz zarejestruj się poprzez oficjalne kanały na pomagamukrainie.gov.pl.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany