Wieje nudą w zimowy wieczór? Motocykl spoczywa sobie spokojnie w garażu? Mam dla Was, drodzy Czytacze, propozycję nie do odrzucenia. 236 stron imprezowej podróży z liderem Motorhead. Panie i Panowie, przed Wami jedyny i niepowtarzalny Ian Fraser Kilmister – Lemmy!
Facet powinien być już dawno martwy. Spoczywać sześć stóp pod ziemią w sosnowym garniaku. Ale nie, on wciąż jest wśród żywych, ma się dobrze i raczy nas nieustannie kakofonicznymi dźwiękami na kolejnych płytach Motorhead. „Biała Gorączka” to autobiografia Lemmy’ego, jazda od dnia narodzin do chwili obecnej, bezkompromisowy opis szaleńczego życia, drogi na szczyty sławy, wzlotów, upadków, kolejnych balang "do odcięcia i pierwszej krwi z nosa". Wszystko podane w oprawie damskich wdzięków, alkoholu i dragów. Nie każdemu może się to spodobać, niektórzy mogą poczuć się zniesmaczeni lub oburzeni. A tym Ian pokaże środkowy palec w wiele znaczącym geście i spokojnie stwierdzi: „A pierdolić to!”.
Przy okazji możecie dowiedzieć się, że laski lubią facetów z gitarą, jak zaliczyć harcerkę, przywalić rózgą dyrektorowi szkoły i wybyć z domu na dłuższy czas. Będą nieocenioną wskazówką przy zakładaniu kapeli rockowej.
Dlaczego wspominam o tej książce na łamach portalu traktującego o motocyklach? Cóż, to raczej proste. Od początku motocykle i muzyka były ściśle związane ze sobą, a Motorhead to ikona rock’a. Rzec można, że panowie są ojcami thrash metalu i w pełni zasługują na wzmiankę – zawsze i wszędzie.
„Biała Gorączka” powstała przy współpracy z Janiss Garza, dziennikarki muzycznej współpracującej z "RIP", "Los Angeles Times", "Entertaiment Weekly" i "New York Times". Przekładem na język polski zajął się Jarek Szubrycht, dziennikarz, którego publikacje ukazują się m.in. w "Przekroju", "Rzeczypospolitej" i portalu Onet.pl. Jest też autorem pierwszej na świecie biografii Slayera – „Bez Litości”.
Tak na marginesie, masz, Drogi Czytelniku, nieletnie dzieci, które nabyły zdolność czytania? Jeśli tak, to schowaj głęboko tę książkę. A może nie ukończyłeś jeszcze osiemnastego roku życia? W takim wypadku zapraszam do kiosku po "Bravo", tam najwyżej zszokuje Cię kolejny wybryk jakiejś Dody Rutowicz, czy jak tam się pindy zwą.
Tytuł oryginału: Lemmy – The Autobiography – White Line Fever
pierwsze wydanie w Polsce: październik 2007
wydawca: KAGRA www.kagra.com.pl
cena: niecałe 4 dychy, czyli ok. 5 paczek szlugów lub jakieś 8 browarów czy też butla niezłej wody ognistej