50 lat BMW M Power - mocarna litera także w motocyklach BMW Motorrad! - Motogen.pl

M Power – pierwszy samochód z legendarnym znaczkiem M zaprezentowano dokładnie 50 lat temu. Od 2020 roku M to nie tylko domena samochodów, to także kultowe motocykle BMW. Przed nami unikalne BMW M 1000 RR 50 Years M.

Wraz z premierą modelu BMW M 1000 RR we wrześniu 2020 roku, BMW zmieniło horyzont w segmencie motocykli sportowych, oferując coś więcej niż pakiet dodatków. To zupełnie nowy model, stworzony z myślą o torach wyścigowych. I dokładnie z torów wyścigowych się wywodzący. Niemiecka marka nie powiedziała jednak ostatniego słowa. By uczcić 50 lat BMW Motorsport, dziś na drogi trafia limitowana wersja BMW M 1000 RR 50 Years M. Dostępna w każdym kolorze, pod warunkiem że jest to limonkowe Sao Paulo Yellow.

M w motocyklach – dawniej, niż nam się wydaje

Historia sportu motocyklowego w BMW jest dłuższa, niż mogłaby się wydawać i liczy ponad 100 lat. Od spektakularnych zwycięstw na Wyspie Man, po dominację w rajdzie Paryż-Dakar w latach ‘80. Nie inaczej jest ze sportem samochodowym, który kojarzony jest głównie ze znaczkiem M.

Sportowy oddział BMW Motorsport GmbH został założony w 1972 roku. Pomysł był prosty – zebrać wszystkie sportowe aktywności BMW pod jednym dachem. Pierwszym wyścigowym samochodem BMW było BMW 3.0 CSL. W następnym roku to niewielkie coupe startowało w Mistrzostwach Europy Samochodów Turystycznych, w połączeniu kolorów, które do dziś zna każdy entuzjasta motoryzacji: niebieskim, granatowym i czerwonym na śnieżnobiałym tle. Kolory te będą znane także dla motocyklistów, ponieważ w dokładnie takich Hubert Auriol i Gaston Rahier dominowali Paryż-Dakar na swoich BMW R 80 G/S.

Zresztą, motocyklowe zwycięstwa BMW sięgają lat ‘30. Georg „Schorsch” Meier wygrał Senior TT na Wyspie Man w 1939 roku. Jego wyczyn powtórzył Michael Dunlop dokładnie 75 lat później za sterami BMW S 1000 RR.

W pełni sportowe BMW M 1000 RR

BMW M 1000 RR wyszło daleko poza pakiet akcesoriów. Ten motocykl w odróżnieniu od bazowego modelu S 1000 RR posiada lekkie wałki rozrządu, kute tłoki i zmienioną geometrię głowicy. Silnik kręci się teraz do 15 1000 obr/min, a efektem zmian jest 212 KM mocy maksymalnej. BMW zastosowało inne zawieszenie, zmieniło geometrię ramy i dorzuciło karbonowe felgi. Do tego wyczynowy układ hamulcowy. BMW M 1000 RR jest szczytem sportowej technologii, dostępnym dla każdego.

Ale limitowane, limonkowe BMW M 1000 RR 50 Years M podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. W standardzie znajdziemy pakiet karbonowych dodatków M Competition, ogrom frezowanych części z lekkim wahaczem z anodyzowanego aluminium, laptimer M GPS, wytrzymały łańcuch M Endurance oraz pakiet dla pasażera. Do limitowanego M RR… nie ma dodatkowych akcesoriów. Ten motocykl w standardzie wyposażono we wszystko, co aktualnie dostępne.

Limitowana edycja BMW M 1000 RR

Niemiecka marka w swojej ofercie ma pojazdy dla każdego fana emocji. Od praktycznego, niedawno zaprezentowanego BMW M3 Touring, po zupełnie wyczynowy motocykl – BMW M 1000 RR 50 Years M. Ten drugi, z racji swojej unikalności, będzie nie tylko torową bronią. Będzie ozdobą każdego garażu i namacalnym kawałkiem niesamowitej, sportowej historii BMW M.

Limitowane, limonkowe M 1000 RR można zamawiać między 30 maja a 30 listopada 2022 roku. Więcej informacji do znalezienia na dedykowanej stronie BMW.

Zobacz też: film redakcji Motogen.pl, w którym porównywaliśmy M 1000 RR oraz M3 Competition:

Jeszcze więcej motocykli M w BMW Motorrad

M 1000 RR to nie jedyny motocyklowy akcent związany z M Power. Spośród gamy motocykli BMW, modele adventure S 1000 XR oraz naked S 1000 R zamówić można wraz z M Pakietem, który zawiera bogaty zestaw dodatków. M Pakiet nie zmienia charakteru podwozia lub silnika w sposób bezpośredni, ale takie dodatki, jak wyjątkowe malowanie, sportowy tłumik, czy lekkie felgi mogą znacznie poprawić przyjemność z jazdy.

Powstaje pytanie, czy na „M Pakiecie” się skończy? Aż się prosi, aby BMW Motorrad skonstruowało jeszcze bardziej sportowe, w pełni „eMkowe”, zmodyfikowane pod względem podwozia i silnika modele M 1000 XR oraz M 1000 R. Czy rzeczywiście doczekamy się ich?

Ponadto w katalogu akcesoriów znaleźć można odzież motocyklową i codzienną, dodatki dla motocykla i motocyklisty, czy kask lub obuwie – wszystko sygnowane mocarną literą M.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany