30 tys. kary za brak niewielkiej opłaty? Kuriozalny przepis ma się zmienić - Motogen.pl

Nawet 30 tys. zł kary może grozić kierowcy, który nie odebrał prawidłowo prawa jazdy po zatrzymaniu na 3 miesiące. Ten absurdalny przepis już wkrótce przestanie obowiązywać.

Ta sprawa odbiła się szerokim echem wśród polskich kierowców. Okazało się, że mało kto zdawał sobie sprawę z absurdalnej sytuacji, gdzie po upłynięciu 3-miesięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy, kierujący… nadal nie mógł legalnie poruszać się po drogach. sprawa wypłynęłaby zapewne znacznie wcześniej, gdyby policja częściej przeprowadzała kontrole drogowe. A tak, światło dzienne ujrzała za sprawą Tomasza Bodyła – dziennikarza portalu wyborcza.biz

Przypomnijmy – chodzi o niewielką, 50-groszową opłatę ewidencyjną, którą należy uiścić, aby „odebrać” zatrzymane prawo jazdy. Kiedy zatrzymania dokumentu dokonywano fizycznie, opłata taka miała sens – nie dało się otrzymac blankietu z powrotem bez jej wniesienia. Teraz, gdy zatrzymanie odbywa się wyłącznie elektronicznie, znakomita większość kierowców po prostu zapomina o obowiązku wniesienia tej opłaty.

Bez tego prawo jazdy cały czas widnieje w systemie jako zatrzymane, a kierujący nie ma prawa poruszania się pojazdem. W razie kontroli drogowej kierowca pakuje się zatem w spore kłopoty – w najgorszym razie mogą one skończyć się karą 30 tys. zł.

Tematem zainteresowała się niedawno grupa posłów, która skierowała nawet do ministra infrastruktury interpelację w tej sprawie. Teraz sprawa wydaje się nabierać rozpędu – projekt odpowiedniej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz innych ustaw trafił właśnie do Sejmu, zatwierdzony przez Radę Ministrów. Najważniejszą ze zmian ma być zniesienie opłat ewidencyjnych – wspominaliśmy już, że miałoby to dotyczyć m.in za wydania dowodu rejestracyjnego, czy wymiany bezterminowego prawa jazdy, ale wiadomo już dziś, że zmiany obejmą także likwidację opłaty ewidencyjnej za zwrot zatrzymanego prawka.

Zniesienie tej kłopotliwej i w gruncie rzeczy bezsensownej opłaty umożliwi dalsze usprawnienie przepływu informacji i dokumentów. Mówi się m.in. o automatycznym zwrocie dokumentu po upłynięciu terminu zatrzymania.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany