Voge 300AC - lekki, stylowy motocykl nie tylko do miasta [TEST, VIDEO, dane technic, zdjęcia] - Motogen.pl

Nowy Voge 300AC to jeden z kilku modeli oferowanych przez chińskiego producenta znanego już w większości krajów europejskich, choć w Polsce stawiającego dopiero pierwsze kroki.

Voge ma w swojej ofercie motocykle z różnych kategorii pojemnościowych, choć na Polskim rynku importer na początek zaproponował swoje trzysetki. Jedną z nich jest testowany przez nas Voge 300AC, czyli lekki, stylowy motocykl w stylu vintage, czy jak mówią niektórzy – w stylu neo retro. Zresztą „AC” to skrót od Advanced Classic.

https://youtu.be/mJXnIDh19Jg

Obok 300AC w ofercie polskiego dystrybutora są również: nowocześniej wyglądający naked – Voge 300R oraz motocykl o przeznaczeniu bardziej turystycznym – Voge 300DS. Choć tym razem skupiliśmy się w stu procentach na „eleganciku”.

Klasyczna linia i ciekawa kolorystyka przyciągają spojrzenia. Na pierwszy rzut oka Voge 300AC przypomina nam trochę równie klasyczną Hondę CB 300R.

Voge – co to za marka?

Motocykle Voge są produkowane w Chinach, w potężnych fabrykach, które mogą się pochwalić blisko trzydziestoletnim doświadczeniem w produkcji silników motocyklowych dla wielu marek, w tym również dla BMW. Mowa oczywiście o Loncin Industrial Group.

W Polsce od roku 2019 importerem motocykli Voge jest grupa BMB, którą możecie już kojarzyć z takimi markami jak np. Barton Motors, czy Moretti Parts.

Voge 300AC – silnik, osiągi, spalanie

Voge 300AC ma jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności dokładnie 292 cm3. Jednostka jest chłodzona cieczą. Moc maksymalna wynosi 26 KM przy 8500 obr./min. To mniej w stosunku do konkurentów w klasie 300 cm3, ale jednocześnie wystarczająco, aby sprawnie i w miarę dynamicznie rozpędzać się od 0 do 100 km/h (Voge 300AC potrzebuje na to około 8 sekund).

Silnik spełnia normę Euro5. Spalanie jest tutaj niewiele większe niż w przypadku większości maszyn klasy 125 cm3. W naszym przypadku przy dynamicznej jeździe po mieście było to wciąż w granicach 4 l/100 km (producent deklaruje nawet 3,2 l/100 km). Zbiornik mieści 15 litrów paliwa, co oznacza naprawdę niezłe zasięgi na jednym tankowaniu.

Prędkość maksymalna 300AC to około 140 km/h, przy czym komfortowe prędkości podróżne to około 100-110 km/h. Napęd jest przenoszony przez sześciobiegową skrzynię (nie mamy zarzutów do precyzji i poprawności jej działania).

Jak jeździ Voge 300AC?

Prowadzenie 300AC jest dziecinnie łatwe. Zwrotność, łatwość zmiany kierunku jazdy, wyważenie i niewielka masa własna czynią ten motocykl bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Nie tylko łagodny temperament i niewielka moc, ale również poręczność 300AC pomogą w bezpiecznym stawianiu pierwszych kroków w motocyklowej przygodzie. Na pierwszy motocykl jak znalazł!

Wybieranie nierówności przychodzi zawieszeniu całkiem sprawnie. W przypadku osób wysokich komfort jazdy może odbierać przede wszystkim mocne ugięcie nóg w kolanach. Pewnym problemem może być również jazda z pasażerem, dla którego nie wygospodarowano tu zbyt wiele miejsca.

Na pochwałę zasługuje układ hamulcowy. Dwie przednie tarcze przy masie własnej motocykla na poziomie 170 kg dają naprawdę dobre efekty. Zarówno siła jak i precyzja hamowania są w pełni satysfakcjonujące. Oczywiście z przodu i z tyłu mamy system antypoślizgowy ABS.

Takie motocykle jak Voge 300AC wybaczają wiele błędów. Nie ma w nich sportowego pazura, ale dzięki temu są bardzo przyjazne i mniej wymagające. Jednocześnie te 26 KM w zupełności wystarcza do sprawnej jazdy po mieście. Deficyt mocy może przeszkadzać dopiero w trasie. Tym bardziej, jeśli dodatkowo dociążymy motocykl zabierając pasażera.

Voge 300AC – motocykl dla niewysokich

Stylowa trzysetka marki Voge jest motocyklem niewielkim. Mając powyżej 180 cm wzrostu możesz się na nim poczuć nieswojo (ja mam 183 cm). Przy 185 cm będziesz na 300AC wyglądać dość mocno nieproporcjonalnie. Z kolei przy wzroście w okolicach 170 cm wzrostu będzie idealnie, jakby motocykl został skrojony na miarę.

Sama kanapa również jest zamontowana dość nisko. I znów – dla niewysokich zaleta, dla wysokich problem z mocno ugiętymi nogami. Zwróćcie na to uwagę, gdybyście mieli okazję się przysiąść.

Voge 300 AC – jakość wykończenia

Poziom wykończenia 300AC bardzo zbliżony do tego, jaki możemy spotkać np. w nowych motocyklach Benelli. Nie jest to jeszcze Honda (brakuje głównie na gruncie spasowania elementów, jakości materiałów, pewnych detali stylistycznych), ale chciałbym w tym miejscu docenić starania producenta.

Co bym zmienił w Voge 300AC? Z drobnych rzeczy życzyłbym sobie głównie bardziej eleganckich i stylowych zegarów, które lepiej pasowałyby do całości. Może jakiś duży, analogowy prędkościomierz i tylko mały, dyskretny wyświetlacz?

Kolejna sprawa to wspomniane wcześniej detale stylistyczne. Może jakieś bardziej efektowne przełączniki na kierownicy? To, co widzimy przed oczami siadając na motocyklu, jest przecież bardzo ważne. A może trochę mniej tych wykończeń z plastiku? Coś na pewno można by tu poprawić. Ale już nawet w tej chwili Voge 300AC i tak dostaje od nas mocną czwórkę w szkolnej skali. Warto pamiętać, że to w końcu nowy motocykl kosztujący 16 899 zł.

Voge w Polsce – opinie klientów i serwis

Voge nie jest nową marką na świecie, ale w Polsce tak. Na pewno potrzebujemy trochę czasu, aby się trochę oswoić i „zaprzyjaźnić” ze sprzętami tego producenta. Patrząc w ofertę można dostrzec solidne podstawy do zawiązania się takiej przyjaźni.

Jeśli w Polsce pojawią się jeszcze modele z kategorii pojemnościowej 500 cm3 oraz większe, zrobi się już naprawdę ciekawie. Największe sukcesy pojawią się jednak dopiero wtedy, kiedy pierwsi zadowoleni klienci podzielą się swoimi opiniami na temat obsługi serwisowej, czy niskiej awaryjności takich motocykli po przejechaniu kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Czekamy, obserwujemy i trzymamy kciuki. Każde urozmaicenie na naszym motocyklowym rynku jest mile widziane. A silna i pomysłowa konkurencja dobrze działa na wszystkich producentów!

Jeśli tylko nadarzy się taka okazja, w przyszłości chętnie spróbujemy również jazd innymi modelami Voge. Jeśli chodzi o 300R oraz 300DS, to są to motocykle napędzane jednakową jednostką, co 300AC. Również większość pozostałych podzespołów jest taka sama. Różnice dotyczą przede wszystkim stylu, czy pozycji za kierownicą.

Dajcie znać w komentarzach co myślicie i jak Wam się podoba pomysł projektantów Voge na motocykle?

Szczegółowe dane oraz więcej informacji o motocyklach Voge znajdziecie na ich stronie, pod adresem: www.voge.pl

Voge 300 AC – dane techniczne:

Pojemność: 292 cm3
Taktowanie i cylindry: 4T, jednocylindrowy
Chłodzenie: cieczą
Moc maksymalna: 26KM
Rozruch: elektryczny
Skrzynia biegów: manualna 6 biegowa
Wymiary: długość 1997mm szerokość: 830mm wysokość: 1135mm
Rozstaw osi: 1360 mm
Waga: 170 kg
Dopuszczalna ładowność:  150 kg
Felga przednia:  2.75×17 aluminiowa
Opona przednia: 110/70-17
Hamulec przedni:  tarczowy hydrauliczny
Felga tylna:  4.0×17 aluminiowa
Opona tylna:150/70-17
Hamulec tylny:  tarczowy hydrauliczny
Zbiornik paliwa:  15 L
Zużycie paliwa:  3.2 L / 100 km
Gwarancja:24 miesiące 

Voge 300 AC – galeria zdjęć:


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany