Technika brottle - płynne przyspieszanie i hamowanie, lepsza stabilizacja motocykla - Motogen.pl

Technika brottle to nieskomplikowany sposób ba poprawę płynności jazdy motocyklem. Co ciekawe, wielu doświadczonych motocyklistów stosuje tę technikę intuicyjnie.

Najlepszym miejscem do nauki technik jazdy motocyklem są profesjonalne szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora. Istnieje jednak kilka fajnych technik, których możesz nauczyć się sam, a które znacząco ułatwiają jazdę motocyklem. Do tych najbardziej znanych należy np. zmiana biegów bez użycia sprzęgła, do tych mniej znanych – technika „brottle”, którą stosuje wielu doświadczonych motocyklistów.

@motogenpl

Stosujesz technikę „brottle”? Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów „brake” i „throttle”. Polega na traktowaniu rolgazu i klamki hamulca jako jednego manipulatora, dzięki czemu motocykl jedzie płynniej i jest bardziej stabilny. #motocykle#howto#brottle#technikajazdy#ciekawostki

♬ dźwięk oryginalny – motogenPL

Hamulec i rolgaz to jedność

Nazwa „brottle” pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: „brake” i „throttle”, czyli hamulec i przepustnica. W największym uproszczeniu chodzi w niej o to, by połączyć te dwa, na pozór przeciwstawne elementy. Efekt, jaki dzięki temu uzyskasz, z pewnością cię zaskoczy.

Podczas nauki jazdy uczymy się obsługiwać dźwignię hamulca i rolgaz jako dwa osobne urządzenia. W technice brottle chodzi o to, by myśleć o nich i korzystać z nich jako z jednego układu. Dla początkującego może być to bardzo trudne, dlatego większość instruktorów nie stara się przekonać kursantów do opanowania tej techniki, słusznie zakładając, że przyjdzie ona wraz z doświadczeniem.

Technika brottle zapobiega szarpaniu motocyklem, co daje korzyść w postaci płynnego ruszania i hamowania. Technikę tę doceni szczególnie pasażer motocykla, bo to właśnie on najdotkliwiej odczuwa wszystkie zmiany obciążenia. Dzięki technice brottle łatwo jest wyeliminować zjawisko uderzania kaskiem w kask.

Technika brottle – jak to zrobić?

Tak, jak już wspomniałem, musisz wyobrazić sobie, że rolgaz i prawa klamka pracują wspólnie, nie oddzielnie. Aby dojść do perfekcji w technice brottle, trzeba nauczyć prawą dłoń nowych ruchów, ale uwierz mi – nie jest to wcale skomplikowane, szczególnie jeśli masz już jakieś doświadczenie na motocyklu. Kluczowe w wykorzystaniu tej techniki są hamowanie i przyspieszanie, a zatem to w tych momentach trzeba się do niej przyłożyć.

  • Przyspieszanie: delikatnie odkręć rolgaz, trzymając wciśnięty hamulec, następnie stopniowo zwalniaj hamulec, aby płynnie przyspieszać.
  • Hamowanie: naciśnij delikatnie klamkę hamulca przy niezmienionej pozycji rolgazu, następnie dokręcaj rolgaz, by zwolnić, stopniowo wciskając klamkę hamulca.

Prawidłowe, wykonywane z wyczuciem używanie techniki brottle zapewnia jedwabistą jazdę, bez szarpania i gwałtownych opóźnień. Jest to technika jazdy defensywnej, a zatem nie sprawdzi się podczas agresywnego korzystania z jednośladu. Świetnie za to sprawdza się w przypadku ciężkich motocykli, ponieważ stabilizuje maszynę, minimalizując ryzyko utraty kontroli na skutek gwałtownej zmiany obciążenia.

Ćwiczenia techniki brottle polecam wykonywać na prostym, rzadko uczęszczanym odcinku drogi, bo początki mogą być trudne. Ważne, by zarówno nadgarstek, jak i palce nie były napięte, lecz zrelaksowane. Podczas dohamowania poczujesz, że ciężar motocykla płynnie przesuwa na przód i odwrotnie – kiedy przyspieszysz, zauważysz jak łagodnie wraca on na tył.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany