Spis treści
Utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości poza obszarem zabudowanym o ponad 50 km/h, a, także ograniczenie możliwości kasowania punktów i obniżenie wieku uprawniającego do otrzymania prawa jazdy – rząd pracuje nad kolejną dużą zmianą przepisów.
Rząd pracuje nad kolejnymi istotnymi zmianami w przepisach. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, będą tracić prawo jazdy na trzy miesiące również poza obszarem zabudowanym. Dotychczas takie kary obowiązywały jedynie w miastach.
Wzrost liczby wypadków
Decyzja o zaostrzeniu przepisów wynika z alarmującego wzrostu liczby wypadków. Mimo radykalnego podniesienia stawek mandatów, wprowadzenia recydywy (mandat wzrasta dwukrotnie w przypadku popełnienia podobnego wykroczenia w ciągu roku), a takę podniesienia kwot punktów karnych, w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach wzrosła o 11%, a liczba rannych o 9%.
Nowe przepisy o utracie prawka
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zarekomendowała rozszerzenie przepisów dotyczących automatycznego zatrzymywania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Rząd przyjął tę rekomendację i rozpoczął prace nad zmianami. Jeśli wejdą w życie, prawko będzie można stracić także poza obszarem zabudowanym, ale tylko na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza miastami. Oznacza to, że nowe przepisy dotyczyć będą, oprócz dróg miejskich, także gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych.
Jeśli łamać przepisy, to tylko na autostradach
Dziwnym przypadkiem spod nowych przepisów wyłączone zostać mają jednak autostrady i drogi ekspresowe. Kierowcy rażąco przekraczający prędkość na tych drogach będą zatem mogli nadal przeginać, co budzi pewne kontrowersje, szczególnie w kontekście niedawnych tragicznych wypadków na takich trasach – żeby wspomnieć choćby sprawę Sebastiana Majtczaka, który 16 września, na autostradzie A1, jadąc z prędkością 253 km/h, zabił trzyosobową rodzinę z małym dzieckiem.
Ograniczenia w redukcji punktów karnych
Nowe przepisy wprowadzą ograniczenia w redukowaniu punktów karnych. Wśród proponowanych zmian będzie też taka, która uniemożliwi kasowanie punktów za poważne wykroczenia. Dziś kierujący może raz na pół roku wziąć udział w kursie reedukacyjnym i wykasować w ten sposób 6 punktów, niezależnie za co je otrzymał. W myśl nowych przepisów punkty nałożone za wykroczenia takie jak np. przekroczenie o ponad 50 km/h prędkości dozwolonej, czy wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych nie będą podlegać redukcji.
Prawko od 17. roku życia, ale…
Planowana nowelizacja obniżyć ma także wiek wymagany do uzyskania prawa jazdy kategorii B do 17 lat. Aby móc legalnie poruszać się po drogach publicznych w tym wieku, potrzebna będzie jednak zgoda rodziców i obecność doświadczonego kierowcy na miejscu pasażera, przynajmniej do ukończenia przez kierowcę 18. roku życia. Niepełnoletni będą mieć także zerowy limit alkoholu oraz własne limity prędkości:
50 km/h na obszarze zabudowanym,
80 km/h poza obszarem zabudowanym,
100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Młodzi kierowcy będą również musieli ukończyć na własny koszt szkolenie z doskonalenia jazdy.
źródła: autokult, brd24.pl
Zostaw odpowiedź