MotoGP: Fabio Quartararo mistrzem świata 2021 na dwie rundy przed końcem sezonu! - Motogen.pl

W minioną niedzielę na torze Misano, Fabio Quartararo przejechał metę na czwartej pozycji, ale wynik ten pozwolił mu zabezpieczyć tytuł Mistrza Świata MotoGP 2021 na dwie rundy przed końcem sezonu.

Przed rundą o GP Emilia-Romagna, Fabio zajmował miejsce lidera w generalce, ale niewiele mniej punktów miał Francesco Bagnaia. W kwalifikacjach na torze Misano to Bagnaia właśnie zgarnął Pole Position, a Quartararo startował aż z 15. lokaty.

El Diablo w czasie wyścigu stabilnie piął się do góry. Po kilku okrążeniach był już 10. i wyprzedzał dalej… Ale w tym czasie Bagnaia prowadził wyścig i jako lider powoli budował przewagę nad Marquezem.

Okrążenie 23. okazało się decydujące. Fabio jechał czwarty. „Pecco” wciąż prowadził, ale w jednym z zakrętów przednie koło puściło. Bagnaia wylądował w żwirze, jego motocykl poszedł w kozły. Francesco nie mógł kontynuować wyścigu, a dla Quartararo to oznaczało jedno – właśnie został mistrzem świata!

Finalnie wyścig wygrał Marc Marquez, solidną drugą pozycję zajął Pol Espargaro. Na ostatnim okrążeniu podium wywalczył jeszcze Enea Bastianini. El Diablo zajął czwartą lokatę.

Na dwie rundy przed końcem sezonu, dzięki przewadze punktowej w generalce, Fabio Quartararo został Mistrzem Świata MotoGP sezonu 2021. Jest to jednocześnie pierwszy raz w historii MotoGP, gdy tytuł mistrzowski powędrował do Francji.

Sezon 2021 w MotoGP dla Fabio Quartararo

Fabio Quartararo ma 22 lata, pochodzi z Nicei we Francji. Zaczął jeździć gdy miał 4 lata. W sezonie 2015 zaczął ścigać się w Moto3, w 2017 przeniósł się do Moto2, a do klasy królewskiej awansował w 2019 roku (na Yamasze).

Od początku notował świetne wyniki, a w sezonie 2021 zamienił ekipę satelicką na fabryczną: Monster Energy Yamaha Team.

W rundzie otwierającej w Katarze był piąty, ale tydzień później zgarnął zwycięstwo, powtarzając wyczyn w trzeciej rundzie w Portugalii. W kolejnej rundzie (GP Hiszpanii) dopadł go syndrom puchnących przedramion, co wymagało szybkiej operacji. Francuz sprawnie się pozbierał i zgarnął jeszcze 8 wyników na podium (GP Francji, GP Włoch, GP Niemiec, GP Niderlandów, GP Styrii, GP Brytanii, GP San Marino, GP Ameryk), z czego trzy były zwycięstwami (GP Włoch, GP Niderlandów, GP Brytanii).

Fabio Quartararo zdobył tytuł jako pierwszy Francuz w historii MotoGP.

Do końca aktualnego sezonu jeszcze dwa wyścigi: GP Algarve w Portugalii oraz GP Walencji.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany