Spis treści
Uwaga na odzież motocyklową, która nie spełnia standardów bezpieczeństwa CE lub posiada podrobione certyfikaty dotyczące PPE! Ostrzega Federacja Europejskich Związków Motocyklowych, FEMA.
O co chodzi z PPE i normą CE?
Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, na terenie UE od dnia 1 stycznia 2020 roku zakazana jest sprzedaż czegoś, co nazywane jest „odzieżą motocyklową”, o ile nie spełnia całościowych norm bezpieczeństwa.
Wymóg taki nakładany jest na producentów i sprzedawców. Bez norm i certyfikatów sprzedawać mogą co najwyżej np.: „kurtkę w stylu motocyklowym”. Ale jeżeli są to już np.: „spodnie motocyklowe”, to muszą one być zgodne z PPE i spełniać certyfikat CE.
Co ważne, odzież musi spełniać normy całościowo, jako pełny produkt, od zastosowanego materiału, przez wytrzymałość szwów, a na ochraniaczach kończąc. Nielegalna więc jest sytuacja, w której kurtka ma jedynie „ochraniacze zgodne z CE”.
Obszerne wytłumaczenie czym jest rozporządzenie o PPE (środki ochrony osobistej) oraz jakie są nowe normy CE, znajdziecie już na stronach Motogen.pl.
Czy motocyklista ma obowiązek jeździć w odzieży PPE + CE?
Nie ma takiego obowiązku. Motocyklista może jeździć w czym chce, nawet nago. Ale gdy kupuje produkt nazwany np. „kurtką motocyklową”, to ten produkt musi spełniać normy wymagane prawem.
Taka odzież motocyklowa, sprzedawana na terenie UE, musi być zgodna z rozporządzeniem o PPE (środki ochrony osobistej) i powinna posiadać znak CE.
Ciekawostka 1: Jedynym krajem, który wprowadził obowiązkową odzież, jest Francja. Tam każdy motocyklista i pasażer musi jeździć w certyfikowanych rękawiczkach motocyklowych.
Ciekawostka 2: Kaski objęte są innym prawem i innymi normami. Jazda w homologowanym kasku wciąż pozostaje obowiązkowa.
Uwaga na podrobione certyfikaty i nielegalną odzież motocyklową!
Niektórzy sprzedawcy, szczególnie w internecie, mogą starać się sprzedawać „kurtkę / spodnie / rękawice motocyklowe z ochraniaczem barków / kolan z normą CE”. To niestety same ochraniacze to zbyt mało aby spełnić normę. Według takiego prawa, coś takiego nie jest to odzieżą motocyklową, a więc nie może się tak nazywać. Taki działanie kwalifikowane jest jako wprowadzanie klienta w błąd.
Zupełnie inna sprawa to notowane już w Europie dołączanie podrabianych certyfikatów…
Co powinna zawierać prawdziwa odzież motocyklowa?
Odzież, która spełnia całościowe, nowe normy, powinna zawierać wszywkę CE. Powinna też zawierać metkę z obszerną instrukcją: dotyczącą wyboru odpowiedniej klasy bezpieczeństwa; informację o normie CE; instrukcję jak łączyć tę odzież z innymi elementami ochrony osobistej; jak przechowywać i czyścić odzież; jak dopasować położenie ochraniaczy.
Do tego, co najważniejsze, producent i sprzedawca musi zapewnić dostęp do Deklaracji Zgodności (DoC – Declaration of Conformity). Deklaracja raczej nie będzie załączona do metki – producent zawrze link do swojej strony internetowej, gdzie Deklaracje można podejrzeć.
Co ciekawe, prawo wymaga podania „instrukcji dotarcia do DoC”, ale nie określa obowiązku wydawania kopii na każde żądanie. Jeżeli jednak producent nie ma niczego do ukrycia, raczej nie będzie odmawiał wydania DoC. Dlatego z reguły producenci po prostu udostępniają deklaracje DoC na swojej stronie internetowej.
Jak ustrzegać się przed podrobioną lub nielegalną odzieżą motocyklową?
Oczywiście nie masz obowiązku jeździć w odzieży PPE. Możesz też kupować odzież „niby-motocyklową” chociażby z Aliexpress. Ale na szali stoi własne zdrowie i bezpieczeństwo, więc chyba nie warto.
W obliczu powyższych informacji, FEMA – Federacja Europejskich Związków Motocyklowych radzi:
Jeżeli kupujesz odzież motocyklową online: |
– Zwracaj uwagę na określenia wprowadzające w błąd w opisie produktu. |
– Zwracaj uwagę na jedynie częściowe certyfikacje CE lub fałszywe metki i dokumenty o normach CE. |
– Kupuj tylko oryginalne produkty z pełną certyfikacją CE i pełną dokumentacją (wraz z weryfikacją DoC). |
– Jeżeli masz wątpliwości przed wydaniem ciężko zarobionej gotówki, odwiedź swój lokalny sklep motocyklowy (jeżeli okoliczności COVIDowe pozwalają) i poproś o rzetelne wyjaśnienia. |
Prawo wymaga, że Deklaracja Zgodności (DoC) dostarczona przez producenta musi zawierać: |
– Pełna nazwa i adres producenta. |
– Oświadczenie, że DoC wystawione zostało na wyłączną odpowiedzialność producenta. |
– Nazwa modelowa produktu PPE oraz (jeżeli jest) numer katalogowy z kodem produktu lub łatwe w interpretacji, kolorowe zdjęcie produktu. |
– Oświadczenie, że produkt jest w pełni zgodny z wymaganiami Rozporządzenia PPE 2016/425. |
– Normy, według których produkt PPE był testowany (na przykład EN 17092-3:2020 dla odzieży Klasy AA). |
– Nazwa i numer oficjalnej organizacji, która wydała certyfikat zgodności (np. Ricotest, Notified Body No. 0498). |
– Numer certyfikatu. |
– Miejsce i data podpisu. |
– Podpis osoby upoważnionej przez producenta, imię oraz stanowisko tej osoby. |
Nazwa organizacji wydającej certyfikat oraz numer tego certyfikatu pozwalają każdemu zweryfikować jego autentyczność. Niektóre organizacje wydające certyfikaty mają na swoich stronach wyszukiwarki; inne podają email aby wysłać odpowiednie zapytanie. Jeżeli taka weryfikacja jest niemożliwa – certyfikat z pewnością nie został wydany, a więc dana odzież jest „nielegalna”.
Zostaw odpowiedź