Jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego, jak zmierzyć obwód głowy? - Motogen.pl

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez początkujących motocyklistów, jest jak zmierzyć obwód głowy i jaki rozmiar kasku będzie odpowiedni. To prosta procedura, dlatego postaramy się w prosty sposób odpowiedzieć, jakie są rozmiary kasków na „motor” i który będzie właściwy dla naszej głowy…

Większość rozmiarów kasków motocyklowych różnych producentów mocno się pokrywa, jednak podstawowym warunkiem jest pewność, jaki macie obwód głowy. Dobry sprzedawca ma ze sobą centymetr, którym dokona pomiaru, jednak warto, żebyście przyszli przygotowani i po własnych pomiarach. Podczas zakupu powinniście przede wszystkim sugerować się rozmiarem a nie grafiką. Kask w fajnym malowaniu ale zbyt ciasny spowoduje, że po kilku kilometrach nie będziecie mieli chęci na kontynuację jazdy.

Niektóre kaski wymagają kilku godzin, żeby dostosowały się do kształtu głowy, w ofercie są także kaski, których rozmiar można modyfikować za pomocą wnętrza (SHOEI X-Spirit III). Najczęściej jednak, dobrze dobrany rozmiar nie niesie ze sobą konieczności ingerencji w elementy wnętrza.

Gdzie kupować?

My zalecamy salon. Bezpośredni kontakt z dobrym sprzedawcą oraz przymierzenie kasku wyklucza pomyłkę czy ryzyko, że kask z internetu wymaga odesłania czy wymiany. Ponadto w niektórych punktach można przetestować kaski, a przynajmniej pochodzić w nich kilka minut. Dlatego zalecamy odwiedzenie salonu o renomie i bogatej ofercie kasków.

Jak zmierzyć obwód głowy?

Obwód głowy mierzymy nad uszami. Najwygodniej użyć centymetra krawieckiego, ale można także sznurkiem i odczytać pomiar przykładając go do linijki, miarki itp. Unikajcie pomiaru taśmą budowlaną, jest zbyt mało elastyczna.

Rozmiary kasków Shoei…

Pomiar rozpoczynamy od czoła. Na wysokości ok centymetra nad brwiami.  Następnie prowadzimy centymetr wokół głowy za małżowinami uszu. Najlepiej, żeby ktoś nam pomógł. Po dokonaniu pomiaru obwodu głowy pozostaje nam wybór odpowiedniego rozmiaru kasku.

Jaki rozmiar kasku motocyklowego?

Na podstawie obwodu, który zmierzyliście, sprawdzacie rozmiar kasku w tabeli danego producenta. Jeśli przymierzycie kask, mocno go złapiecie rękoma i będziecie próbowali poruszać głową w przód, tył, na boki a kask głowa się swobodnie poruszy, znaczy, że jest zbyt luźny. Trzeba wziąć mniejszy rozmiar. Jeśli jednak założenie kasku po kilku minutach powoduje duży ucisk, oznacza to, że jest zbyt ciasny. Dobry sprzedawca doradzi co zrobić.

Pomiar obwodu głowy…

Ważne, żeby po przymierzeniu potrzymać kask na głowie kilka minut, nawet zbyt ciasny kask przez chwilę wydaje się wygodny. Źle dobrany kask popsuje Wam przyjemność z wyjazdu. Pamiętajcie, że kask układa się do głowy kilka godzin.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany