Husqvarna Norden 901 Expedition. Dzik adventure na najtrudniejsze trasy - Motogen.pl

Lepszy zawias, więcej bajerów i nowe malowanie – niby niewiele, ale robi robotę. Expedition to taki przyjaciel żony, którym nie musisz się martwić.

Husqvarna modelem Norden 901 skutecznie udowodniła, że ma coś do powiedzenia także w segmencie adventure. To prawda – technika kryjąca się pod surowymi owiewkami pochodzi od KTM, ale trzeba uczciwie przyznać, że model ten ma swój wyjątkowy charakter i, jeśli chodzi o własności jezdne, podąża własną drogą, która jest idealnym kompromisem między rodzeństwem KTM 890 Adventure S i R.

Standardowy model 901 nie jest ostatnim słowem Husqvarny. Po jednym z niedawnych spotkań dealerskich wypłynął film, który przedstawia specjalną wersję tego modelu – Expedition. Różnice między nią, a modelem standardowym nie wydają się duże, ale, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach.

Na pierwszy rzut oka widzimy więc dość potężną osłonę silnika, sugerującą podwyższoną dzielność terenową tej wersji. Dłuższe przyjrzenie się motocyklowi ujawnia kolejne zmiany: inną kanapę, wyższą szybę, podgrzewane manetki, GPS, miękkie sakwy i nowe malowanie. Ale to, co najważniejsze, wymaga naprawdę dokładnej obserwacji.

Jeśli przyjrzeć się zawieszeniu wersji Expedition, można dostrzec, że golenie przedniego widelca są znacznie grubsze niż w standardowym modelu. To wynik zastosowania innego zawieszenia – zamiast WP Apex, które znamy z podstawowej 901, w Expedition zastosowano zawias WP Explor.

Różnica jest niby niewielka, a w terenie robi kolosalną różnicę. W Apexie golenie mają średnicę 37 mm, a skok wynosi 22 cm. W Xplorze te wartości to odpowiednio 43 mm i 24 cm. Motocykl jest przez to wyższy o 15 cm, przez dłuższe lagi zmienił się także rozstaw osi, który zamiast 151 cm, ma teraz 153 cm.

Zmiany nie dotyczą jednostki napędowej – dwucylindrowej rzędówki KTM o pojemności 889 cm3 i mocy 103 KM. Przyglądając się parametrom Nordena 901 Expedition, można dojść do wniosku, że jest to wersja zbudowana w oparciu o KTM 890 Adventure R. I będzie to jak najbardziej słuszne spostrzeżenie. Podobno u dealerów można już składać zamówienia na tę wersję, ale informacja ta pochodzi z forum nordenforums.com i dotyczy zapewne wybranych dealerów.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany