Utrata prawa jazdy za niepłacenie alimentów? To możliwe! - Motogen.pl

Dłużnik, który nie płaci alimentów, może tymczasowo stracić swoje prawo jazdy. Odzyskanie dokumentu nie będzie łatwe. Jak to działa?

Co wspólnego może mieć utrata prawa jazdy oraz niepłacenie alimentów? Okazuje się, że te dwie pozornie obce sobie sprawy, w konkretnych przypadkach mogą być ze sobą ściśle powiązane. Wójt / burmistrz / prezydent miasta zgodnie z prawem może zatrzymać prawo jazdy dłużnika alimentacyjnego. Zanim jednak wyrazisz opinię na temat tej sytuacji, przeczytaj jak wygląda procedura.

Jak informuje moto.rp.pl: „Kwota nieuregulowanych świadczeń alimentacyjnych na koniec listopada 2023 roku wynosiła prawie 15 miliardów złotych.” Nie dziwi więc szukanie sposobów na walkę z dłużnikami – tym bardziej, że w przypadku problemów alimentacyjnych, poszkodowane najczęściej są dzieci.

Zatrzymanie prawa jazdy przez niepłacenie alimentów – procedury

Zatrzymanie prawa jazdy przez niepłacenie alimentów reguluje ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z 2007 roku. Z kolei w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny potwierdził zasadność tej procedury, jednak podkreślając, że ma ona zastosowanie dla najbardziej opornych dłużników.

To nie jest tak, że za opóźnienie płatności alimentów w jednym miesiącu będzie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. Procedura jest znacznie bardziej skomplikowana.

Najpierw alimenty muszą być zasądzone prawnie. Następnie dłużnik musi nie płacić przynajmniej 50% alimentów przez przynajmniej 6 miesięcy z rzędu (jeżeli przez chociaż jeden miesiąc zapłacił 51% procent, dłużnik jest czysty). Dopiero wtedy o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika musi zawnioskować osoba uprawniona, najczęściej więc rodzic reprezentujący dziecko. (Procedura uruchamia się automatycznie w dwóch przypadkach: gdy osoba uprawniona jest pod pieczą zastępczą lub gdy otrzymuje wsparcie z funduszu alimentacyjnego.)

Następnie dłużnik musi postępować zgodnie z wezwaniami organów prawnych. Musi zgodzić się na wywiad alimentacyjny; musi złożyć oświadczenie majątkowe (pod groźbą odpowiedzialności karnej) ; jeżeli nie ma pracy, musi zarejestrować się jako bezrobotny.

Jeżeli dłużnik stawia opór we wszystkich powyższych krokach, dopiero wtedy następują sankcje: organ właściwy kieruje sprawę do prokuratury z kodeksu karnego oraz zarządza zatrzymanie prawa jazdy dłużnika. Jest to element obowiązkowy procedury.

Jak odzyskać prawo jazdy po zatrzymaniu za alimenty?

O zatrzymaniu swojego prawa jazdy, dłużnik dowie się drogą administracyjną – na przykład listownie. Co ważne, dłużnik nie traci uprawnień do kierowania pojazdami, ale zatrzymywany jest jego dokument prawa jazdy.

Istnieje kilka sposobów odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za alimenty:
– ustanie obowiązku alimentacyjnego,
spłata pełnego dotychczasowego zadłużenia alimentacyjnego;
regularne płacenie alimentów w wysokości przynajmniej 50% przez przynajmniej 6 kolejnych miesięcy.

Prowadzenie pojazdów pomimo zatrzymania prawa jazdy podlega pod Kodeks wykroczeń, art. 94. Możliwe kary to areszt, ograniczenie wolności albo grzywna przynajmniej 1500 złotych.

Alimenty a prawo jazdy?

W świetle powyższych procedur, możliwość zatrzymania prawa jazdy zdaje się być istotnym elementem motywującym dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Co uważacie o tej sytuacji?


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany