10 najciekawszych dróg w Polsce. Najbardziej kręta, stroma, najdłuższa prosta - Motogen.pl

Która droga w Polsce jest najbardziej kręta, a która prosta najdłuższa? Która najbardziej stroma, a która zagrożona ostrzałem artyleryjskim? Zebraliśmy dla was 10 najciekawszych dróg w Polsce.

Szukając informacji o polskich drogach, zwykle docieramy do opisów najpiękniejszych, najbardziej widokowych tras. Postanowiłem zagłębić się w tematykę drogową nieco bardziej, by dotrzeć do danych opisujących parametry zdecydowanie inne niż te, które zwykle znajdujemy. I tak powstało zestawienie, z którego dowiecie się czegoś, czego być może wcale nie szukaliście.

Najwyżej położona droga w Polsce

W okolicach zimowej stolicy Polski – Zakopanego, w ciągu drogi wojewódzkiej 960 z Bukowiny Tatrzańskiej do przejścia granicznego na Łysej Polanie znajduje się polana Głodówka. To w tym miejscu znajduje się najwyższy punkt w Polsce, przez który przebiega droga asfaltowa – 1141 m. n.p.m. Miejsce to warte jest odwiedzenia ze względu na jedną z najpiękniejszych panoram Tatr oraz wyborne pstrągi w Bigosówce.

Najdłuższa prosta droga w Polsce

W procesie projektowania dróg bardzo skrupulatnie wykorzystuje się zakręty, które nie tylko ułatwiają wytyczanie przebiegu drogi, ale także ułatwiają kierowcom zachowanie koncentracji. Czasem jednak ktoś czegoś nie dopilnuje i powstają długie proste. Bardzo długie. Może nie tak bardzo jak w Stanach, czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale jak na Polskie warunki bardzo długie. Najdłuższym prostym odcinkiem w naszym kraju jest droga wojewódzka nr 673, łącząca Sokółkę z Dąbrową Białostocką – 26 km. Na uwagę zasługuje także droga krajowa nr 62 z Wyszkowa do Serocka – 25 km prostej.

Najbardziej zagrożona ostrzałem

Tak, to nie pomyłka – jadąc drogą wojewódzką nr 250, położoną na południe od Torunia, można dostać się pod ostrzał artyleryjski, ponieważ droga ta biegnie przez poligon. Wojsko na szczęście zamyka ten odcinek w czasie manewrów, ale kiedy jest otwarty można poczuć postapokaliptyczny klimat tego miejsca – tu i ówdzie straszą porzucone wraki.

Najbardziej stroma droga w Polsce

We wsi Laskowa, leżącej w powiecie limanowskim znajduje się droga lokalna biegnąca od mostu na rzece Łososina w stronę Góry Dział. Droga ta może poszczycić się największym w Polsce nachyleniem na 1 km, wynoszącym aż 19%. Dla porównania nieprzejezdna Przełęcz Karkonoska, uważana przez lata za najbardziej stromą drogę w Polsce ma 15,7% nachylenia na kilometrze, zaś większość podjazdów uważanych za strome ma nachylenie w okolicach 10%.

Najdłuższa gruntowa droga wojewódzka

Przez serce Puszczy Noteckiej, z Sierakowa do przysiółka wsi Piłka, biegnie najdłuższa gruntowa droga wojewódzka – DW 133. Jej długość to 12 km. Choć w Polsce jest wiele dróg gruntowych o oficjalnym statusie dróg wojewódzkich, (ach, Podlasie…), to DW 133 jest zdecydowanie najdłuższa. Podczas wyjazdu z Sierakowa straszy tablica, że odcinek jest przejezdny tylko dla samochodów terenowych, ale w praktyce można go pokonać niemal każdym pojazdem. Problemem może być jedynie luźny piach, który dość obficie występuje na tej drodze.

Najbardziej wyścigowa droga

10-kilometrowy odcinek drogi łączący Limanową z Zalesiem to tylko z pozoru zwykła droga lokalna. W oczy rzucają się tam wysokie aluminiowe bandy i charakterystyczne, typowe dla torów wyścigowych obrzeża. Pozory nie mylą – na tym odcinku organizowane są wyścigi samochodów, stąd taka właśnie infrastruktura. Droga ta przebiega przez Przełęcz pod Ostrą.

Najbardziej hardkorowa droga

Przy tej kategorii wahałem się nad fragmentem Autostrady Sudeckiej Spalona – Poniatów, ale finalnie zdecydowałem, że to właśnie droga łącząca Radziki Duże (woj. kujawsko-pomorskie) z Pustą Dąbrówką będzie bardziej odpowiednia. Zasadniczo asfaltowy odcinek przebiega przez środek żwirowni – po jednej stronie drogi znajduje się jezioro, z którego pozyskiwane są kruszywa, po drugiej siedziba zakładu. Droga na odcinku kilkuset metrów jest zawalona mułem, piachem i żwirem. Nie polecam.

Najbardziej wyboista droga w Polsce

Tytuł najbardziej wyboistej trasy w Polsce (nie mylić z dziurawą!) należy się fragmentowi drogi wojewódzkiej nr 264 w miejscowości Kleczew. Ze względu na aktywność tamtejszej kopali węgla brunatnego, fragment DW 264 łączący Kleczew i Sławoszewek został silnie pofałdowany.

Najbardziej kręta droga w Polsce

12-kilometrowy fragment drogi krajowej 28 łączący Załuż z Tyrawą Wołoską często pojawia się w wynikach wyszukiwania Google po wpisaniu hasła „bieszczadzkie serpentyny”. Droga ta, znana pod nazwą Słonne Serpentyny uznawana jest za najbardziej kręty odcinek w Polsce. Na odcinku siedmiu kilometrów jest tutaj aż 17 zakrętów, z czego większość to 180-stopniowe agrafki.

Najdłuższa droga w Polsce

Za najdłuższy odcinek drogi w Polsce uznaje się tę z numerem 8. Łączy Kudowę-Zdrój i Budzisko. Jej długość to niemal 800 km. Na niektórych odcinkach funkcjonuje ona jako DK8, na innych – S8.

2 komentarze

  1. Waldek

    Droga numer 8 biegnie od Suwałk przez Augustów do Białegostoku, a nie przez Ełk i Łomżę, jak to zostało zaznaczone na mapie.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany