Włosi testują kaski integralne - Motogen.pl

Włoska agencja Altroconsumo podjęła się przetestowania bezpieczeństwa kasków integralnych kilku znanych firm. Nie wszystkie skorupy zdały ten egzamin.

Włoska agencja ochrony konsumenta, Altroconsumo, poddała testom kaski integralne znanych firm w przedziale cenowym od 85 do 460 €. Sześć (AGV Grid, Airoh Dragon, Arai Axces, Premier Style, Shark Vision R, Suomy Apex) z nich nie spełniało standardów ECE R22-05, co nie zgadzało się z danymi producenta. Kaski testowano w certyfikowanym laboratorium i szczególny nacisk położono na stwierdzenie, jak skorupy reagują na uderzenie. Zdały trzy modele, które, poza standardowym, przeszły dodatkowy test. Najlepszy okazał się Shoei XR1100.

Zazwyczaj ufaliśmy testom Sharpa, najbardziej znanym na świecie i traktowanym jako najbardziej wiarygodne. Okazuje się jednak, że niektóre normy i standardy mogą nawet sobie przeczyć. Teraz Altroconsumo powiadomiło włoskie ministerstwo transportu o wynikach badania i wystosowało prośbę, aby wszystkie kaski, które są obecnie w sprzedaży, zostały także przetestowane na nowo. Poniżej prezentujemy film z testów, który zawiera opisy w języku włoskim, a jednak dość zrozumiale prezentuje, jakie kryteria przyjęto podczas testowania każdej skorupy.