Tor motocrossowy w Cieszynie – Boruszowicach otwarty - Motogen.pl

Powstał na miejscu starego toru, na którym specjaliści od motocrossu ścigali się w latach 80. i 90. Ostatnie zawody w Cieszynie rozegrano w 2001 roku i od tego momentu tor nie był użytkowany. Jego reaktywacji i całkowitej przebudowy podjął się Cieszyński Klub Motorowy, który na ten cel pozyskał 3 miliony złotych – 1,5 mln z dotacji Unii Europejskiej, taką samą kwotę dołożył Polski Związek Motorowy. Nowy tor, na którym sobotę pokazowo rywalizowali motocrossowcy oraz zawodnicy startujący na quadach, posiada homologację pozwalającą na rozgrywanie imprez najwyższej rangi europejskiej.

„Poważnie myślimy o jednej z eliminacji Mistrzostw Europy w motocrossie i taką aplikację na 2013 rok złożymy” – powiedział podczas otwarcia Maciej Wróbel, Prezes cieszyńskiego KM, główny inicjator projektu. Jak dodał, już w tym roku w Cieszynie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski. Zdaniem Wróbla tor może bez problemu funkcjonować cały rok – zimą mogą się na nim odbywać zawody skuterów śnieżnych i takie zawody również postaramy się zorganizować – poinformował Prezes CKM.

Ponad 3000 osób, które w sobotę przybyły na cieszyński tor, mogły oglądać w zupełnie nowej roli Burmistrza Cieszyna Mieczysława Szczurka. Włodarz miasta oficjalnie otworzył obiekt, po czym szybko przebrał się z garnituru w kombinezon motocrossowy, wsiadł na motocykl i nagrodzony brawami przetestował fragment toru. Gwiazdą sportowej części otwarcia był Łukasz Lonka, czołowy polski motocrossowiec był zdecydowanie najlepszy w stawce zawodników rywalizujących w pokazowych zawodach MX.