STOP zły kierunek - GDDKiA planuje postawić 111 znaków ostrzegających przed jazdą pod prąd [MAPA] - Motogen.pl

Tablice „STOP zły kierunek” mają ostrzegać kierowców przed wjazdem pod prąd na trasy szybkiego ruchu. W Polsce jest już 10 takich znaków, a będzie coraz więcej!

Jednym z bardziej oburzających wydarzeń minionego tygodnia na polskich drogach była ciężarówka, która przejechała 15 kilometrów POD PRĄD trasą S8. Sytuacja ta natychmiastowo przypomniała nam o znakach „STOP zły kierunek”, które na szczęście od połowy 2021 roku zaczęły pojawiać się także w Polsce.

Wysłaliśmy maila do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, z pytaniem jak wygląda postęp wdrażania nowych znaków (tablic).

„STOP zły kierunek” – co znaczą takie znaki?

Tablice „STOP zły kierunek” są ogromne, rzucają się w oczy i stoją na wjazdach na trasy szybkiego ruchu lub autostrady. Jeżeli nigdy ich nie widziałeś, to dobrze świadczy o Tobie jako kierowcy. To dlatego, że tablice stoją „pod prąd” – mają być widoczne dla tych, którzy na trasę chcą wjechać wyjazdem, poruszając się w złym kierunku.

Dzięki znakom „STOP zły kierunek” mamy nadzieję, że przestaniemy słyszeć o przypadkach, takich jak skuterzysta w Rykach, który wjechał na trasę szybkiego ruchu pod prąd i został na kamerkę samochodową

Program wdrażania tablic w Polsce rozpoczął się w lipcu 2021 roku, o czym pisaliśmy na Motogen.pl.

Tablica "STOP zły kierunek"
Tablica „STOP zły kierunek” rzuca się w oczy tylko kierowcom, którzy rzeczywiście próbują wjechać na trasę pod prąd.

111 tablic „STOP zły kierunek” jeszcze w tym roku

Pisząc do GDDKiA, pytaliśmy o to ile tablic „STOP zły kierunek” już stoi oraz czy program będzie kontynuowany.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedziała następująco:

„Pierwszych 10 takich tablic, w ramach pilotażu, ustawiliśmy w ubiegłoroczne wakacje. Przyniosły one pozytywny oddźwięk i reakcję użytkowników dróg.

Kolejne tablice pojawią się w miejscach, gdzie mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni wymuszającego prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym – dla innych i dla samych siebie.

W sumie na wiosnę na drogach zarządzanych przez GDDKiA pojawi się 111 tablic, które będą ostrzegać kierowców przed wjechaniem pod prąd na autostradę lub drogę ekspresową. Montaż pierwszych tablic powinien rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie marca. Nie wykluczamy również zamówienia kolejnej partii tablic.” 

Maila do GDDKiA w sprawie tablic wysłaliśmy 17 lutego, a ten artykuł opublikowany został 21 lutego. Najwyraźniej pomysł przypomnienia o tablicach „STOP zły kierunek” przypadł zespołowi GDDKiA do gustu. Zaledwie kilka dni później na oficjalnej stronie także pojawił się podobny komunikat, ale wzbogacony o dopracowaną listę miejsc i mapę nowych tablic. Dlatego z tego artykułu usuwamy oryginalne ogólne zapewnienie i publikujemy pełną listę z mapą:

Węzły autostradowe:
A1 – Łódź Górna i Piątek,
A2 – Stryków i Zgierz.

Drogi ekspresowe i MOPy:
S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,
S2 – Patriotów w Warszawie,
S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,
S5 – Czerniejewo,
S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,
S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,
S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,
S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,
S11 – Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,
S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,
S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny,
S19 – Kock Południe i Kock Północ,
S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska
S74 – Kielce Zachód.

Mapa Polski z naniesionymi lokalizacjami ustawienia tablic informacyjnych STOP zły kierunek - GDDKiA
Mapa Polski z naniesionymi lokalizacjami ustawienia tablic informacyjnych STOP zły kierunek – GDDKiA

Tablica informacyjna, a nie znak

Przy okazji należy pamiętać, że „STOP zły kierunek” to w rozumieniu prawa nie są „znaki drogowe”, a jedynie „tablice informacyjne”. Ale to dobrze, bo dzięki temu wszelkie procedury prawne przy ich wdrażaniu są uproszczone.

Jak czytamy w wiadomości od GDDKiA:

„Przypomnijmy, że tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Kwestię znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka”, czyli rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.”

Co zrobić, gdy wjadę na autostradę pod prąd? Lub na trasę szybkiego ruchu pod prąd?

Jeżeli zobaczymy tablicę „STOP Zły kierunek” będzie oznaczało, że jedziemy pod prąd. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru – wjedźmy w prawidłową łącznicę lub skręćmy w kierunku wyjazdu z MOP.  

Jak zachować się, gdy pomimo tablicy lub tradycyjnego oznakowania wjedziemy pod prąd na drogę szybkiego ruchu? Należy bezzwłocznie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu – najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub Policji, które pomogą kierowcy wydostać się z „pułapki”. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! Powoduje to dodatkowe zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. Takie manewry mogą skończyć się tragicznie. 

Pijani kierowcy a znaki drogowe

P.S.: Wracając do tematu pijanego kierowcy ciężarówki sprzed tygodnia (link w pierwszym akapicie), to w miejscu gdzie on wjeżdżał, tablic „STOP zły kierunek” jeszcze nie było. Ale skoro był tak pijany, że przez 15 kilometrów nie zauważył, że jedzie pod prąd, to tablicę pewnie też by zignorował. Ale z kolei przypadki takie, jak nierozgarnięty skuterzysta (link także powyżej), tablice pewnie by wyeliminowały.

Kibicujcie, aby GDDKiA stawiała więcej takich tablic!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany