Rząd zmienia przepisy o rejestracji pojazdów. To ukłon w stronę handlarzy - Motogen.pl

Rząd ogłosił zmiany w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Celem jest ułatwienie procesu zakupu i sprzedaży używanych aut sprowadzanych z zagranicy. Nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie powszechnego problemu jazdy niezarejestrowanymi i nieubezpieczonymi samochodami.

Głównym elementem zmian jest rozszerzenie grona podmiotów uprawnionych do korzystania z profesjonalnej rejestracji pojazdów. Do tej pory możliwość ta dotyczyła jedynie dilerów nowych samochodów oraz ośrodków badawczych. W przyszłości z opcji tej będą mogli korzystać również przedsiębiorcy zajmujący się obrotem używanymi pojazdami sprowadzanymi z zagranicy.

O zmianach dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację poselską, złożoną przez Alicję Łepkowską-Gołaś, skierowaną do Ministerstwa Infrastruktury. Nowe przepisy mają ułatwić zarówno kupującym, jak i sprzedającym używane auta sprowadzane z zagranicy. Kupujący będą mogli łatwiej zweryfikować stan techniczny pojazdu podczas jazdy próbnej i nie będą musieli ryzykować jazdą niezarejestrowanym i nieubezpieczonym samochodem.

Sprzedający będą mogli natomiast legalnie poruszać się samochodami na terenie Polski, np. w celu transportu do klienta czy serwisu. Będą mogli także szybciej sprzedawać auta, ponieważ nie trzeba będzie czekać na otrzymanie stałego dowodu rejestracyjnego przed finalizacją transakcji.

Uprawniony do profesjonalnej rejestracji podmiot otrzymuje dowód rejestracyjny i tablice z zieloną czcionką. Na otrzymanych tablicach rejestracyjnych można jeździć różnymi pojazdami, wystarczy uzupełnić blankiet rejestracyjny. Auto takie musi być oczywiście ubezpieczone.

Koszt decyzji o profesjonalnej rejestracji to wydatek 100 zł. Zielone tablice, to kolejne 80 zł, zaś blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ważnego przez 30 dni, kosztuje 10 zł.

Ministerstwo Infrastruktury nie podało jeszcze dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów. Branża handlu używanymi autami z pewnością liczy na to, że nastąpi to jak najszybciej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany