Motocykle na ból i stres. Włosi wprowadzają motocross do programu rehabilitacji - Motogen.pl

Freestyle motocross poprawia psychiczny dobrostan poprzez redukcję bólu i stresu u chorych na białaczkę i ich rodzin – tak wynika z badań naukowych. Włoscy parlamentarzyści postanowili zatem włączyć motocykle do programu rehabilitacji pacjentów.

O tym, że motocykle mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka świadczą nie tylko uśmiechnięte twarze motocyklistów, ale także wyniki badań naukowych. Wynika z nich, że jazda motocyklem poprawia uwagę, zmniejsza poziom kortyzolu (Instytut neurologii i Zachowań Ludzkich w Semel), stymuluje mózg i poprawia działanie funkcji poznawczych (Zakład Funkcjonalnego Obrazowania Mózgu Instytutu Rozwoju, Starzenia się i Raka Uniwersytetu Tohoku), zaś drgania powodowane przez motocykle mogą pomagać w łagodzeniu skutków przewlekłego, ogólnego bólu mięśni i stawów, a także spowalniać rozwój chorób Alzheimera i Parkinsona (Uniwersytet Toronto).

Wnioski z tych ostatnich badań, prowadzonych od lat w Kanadzie przez dr. Lee Bartela, są zbieżne z tymi opublikowanymi w 2021 r. w European Journal Of Integrative Medicine. Wzięło w nich udział 50 młodych pacjentów, głównie chorych na białaczkę, 50 rodziców i 25 pracowników służby zdrowia. Celem była ocena odczuwania bólu i emocji u dzieci, a także poziomu stresu i emocji u dorosłych. Co ciekawe, jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu bólu i stresu okazał się… freestyle motocross. U osób uprawiających ten sport zaobserwowano poprawę motoryki oraz znaczne zmniejszenie odczuwania bólu, a przez to także redukcję stresu.

Badania te nie pozostały bez wpływu na działania władz – niestety, póki co docenili je tylko włoscy parlamentarzyści. Izba poselska przyjęła projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie motocrossu jako elementu terapii ruchowej. Za opowiedziało się 129 posłów, 90 wstrzymało się, zaś 5 było przeciw. Orędownikiem przyjęcia nowych przepisów był Massimiliano Panizzut.

Wprowadzenie nowych przepisów na poziomie parlamentarnych jest niezbędne, by oficjalnie i legalnie promować korzystanie z motocykli w celach terapeutycznych. Zwolennicy nowych przepisów mają nadzieję na poprawę skuteczności terapii i odciążenie szpitalnych oddziałów poprzez wzmocnienie roli motocykla jako terapii uzupełniającej. Tym samym motocykl stał się integralną częścią procesu rehabilitacji pacjentów, oferując korzyści w zakresie poprawy motoryki, dobrostanu psychofizycznego i odbudowę relacji społecznych wśród dotkniętych niepełnosprawnością dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany