Do konsultacji społecznych został właśnie skierowany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Ważna zmiana dotyczy badań stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę i padaczkę.
Nowelizacja dotyczyć ma nie tylko osób ubiegających się o prawo jazdy, ale także tych, które już je posiadają. Cukrzycy zostaną zobowiązani do przedstawienia opinii diabetologa oraz dokumentacji kontroli nad przebiegiem choroby i przeprowadzania kontrolnych badań lekarskich. Będą także musieli wykazywać świadomość ryzyka hipoglikemii i zagrożeń z niej wynikających oraz regularnie (co najmniej dwa razy dziennie) monitorować poziom cukru we krwi. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami jest nawracająca hipoglikemia oraz jej nieświadomość.
Dokument reguluje także kwestię prawa jazdy dla osób, u których w ciągu ostatnich dwóch lat stwierdzono atak epilepsji – nie mogą one otrzymać tego dokumentu i aby móc ponownie ubiegać się o jego wydanie lub też przedłużenie ważności, będą musieli przedstawić opinię neurologa, która potwierdzi brak ataków w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Ponadto osoby takie będą musiały poddawać się badaniu kontrolnemu co 6 miesięcy przez okres dwóch lat, następnie co rok przez trzy lata, a później zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Osoby, u których rozpoznano padaczkę, nie otrzymają uprawnień do prowadzenia pojazdów w ramach obowiązków służbowych.
Co ważne, jeśli uprawniony do tego lekarz stwierdzi u pacjenta hipoglikemię lub epilepsję, zgodnie z nowymi przepisami będzie miał obowiązek powiadomienia o tym organu wydającego prawo jazdy w celu dalszej oceny predyspozycji chorego do kierowania pojazdami.
Szczegóły nowelizacji znajdziecie tutaj.