Chmielewski przed pierwszym wyścigiem - Motogen.pl

Już w ten weekend w hiszpańskiej Walencji Andrzej Chmielewski weźmie udział w pierwszym w tym sezonie wyścigu motocyklowych Mistrzostw Europy klasy Superstock 600.

Po serii zimowych testów wspierany przez portal OtoMoto.pl zawodnik zespołu Trasimeno Yamaha Italia Junior jest gotowy do pierwszego w tym roku pojedynku. Doświadczeni mechanicy włoskiej ekipy byli w stanie drobiazgowo przygotować motocykl 19-latka, Yamahę YZF-R6, a on sam w wyśmienitej formie oczekuje już wyjazdu na doskonale znaną sobie trasę.

Liczący 4005 metrów tor imienia Ricardo Tormo ulokowany jest na przedmieściach hiszpańskiej Walencji i ma opinię bardzo technicznego oraz wymagającego fizycznie obiektu. Moc maksymalna motocykla nie jest tu priorytetem, bo najważniejsze jest idealne prowadzenie w licznych, wolnych łukach.

W Mistrzostwach Europy Superstock 600 Andrzej Chmielewski na torze w Walencji ścigał się w latach 2005–2006, kończąc wyścigi odpowiednio na dziesiątej i dwunastej pozycji. Rozwój techniczny motocykli i opon Pirelli sprawił, że w najbliższy weekend nastoletni zawodnicy mogą uzyskiwać czasy okrążeń o nawet trzy sekundy szybsze, niż wyniki sprzed trzech lat.

Podczas weekendu zespoły będą miały niewiele czasu na odpowiednie przygotowanie i ustawienie swoich maszyn. W piątek motocyklistów czeka trzydziestominutowy trening wolny. Dzień później, po kolejnej trzydziestominutowej czasówce, będą mieli tylko pół godziny na walkę o jak najlepszy czas w kwalifikacji. Jej wyniki zadecydują o pozycjach startowych do niedzielnego wyścigu, który rozpocznie się o godzinie 14:30 i będzie liczył jedenaście okrążeń. Wyścig będzie można na żywo i za darmo obejrzeć na oficjalnej stronie serii worldsbk.com.

Andrzej Chmielewski

Bardzo lubię tor w Walencji i wiele razy jeździłem po nim w przeszłości. Nie ścigałem się tutaj jednak od dwóch lat, dlatego będę potrzebował odrobiny treningu. Jestem pozytywnie nastawiony, ponieważ testowaliśmy tutaj zimą i poszło mi bardzo dobrze. Póki co, trudno mi powiedzieć na co mogę liczyć w niedzielę. Po kwalifikacjach będę z pewnością wiedział o wiele więcej, ale jeśli dojadę do mety w pierwszej dziesiątce, będę  usatysfakcjonowany. Mój zespół ma ogromne doświadczenie i zimą świetnie przygotował motocykl, dlatego teraz wszystko jest w moich rękach.

Harmonogram weekendu

Piątek
17:30–18:00 – trening wolny

Sobota
11:45–12:15 – trening wolny
16:55–17:25 – kwalifikacje

Niedziela
14:30 – wyścig, 11 okrążeń, 44.055 km