Kraje członkowskie będą wymieniać się informacjami o wykroczeniach drogowych, celem skutecznej egzekucji mandatów na terenie Wspólnoty. Parlament Europejski przyjął właśnie rezolucję w tej sprawie.
Miało być już w nowym parlamencie, udało się wcześniej. 24 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję, która mówi o transgranicznej wymiane informacji dotyczących zatrzymanych praw jazdy oraz istotnych wykroczeń, popełnianych przez kierowców w macierzystych krajach.
Nowe przepisy umożliwiają transfer informacji o wykroczeniach popełnionych przez kierowcę w każdym z krajów członkowskich do władz państwa macierzystego sprawcy. Oznaczać to będzie, że wykroczenie popełnione za granicą, będzie obciążało konto kierowcy także w jego kraju – na przykład jeśli prawo jazdy zostanie zatrzymane mu we Francji, w Polsce także nie będzie miał on prawa jeździć.
Zasada ta działać będzie oczywiście w dwie strony – policja obcego państwa będzie miała wgląd w informację dotyczącą ewentualnego zatrzymania prawa jazdy w kraju macierzystym kierowcy, będzie mogła zatem uniemożliwić mu poruszanie się po drogach. W nowej rezolucji znalazły się także wykroczenia, które podlegać będą transgranicznej wymianie informacji. Będą to:
- niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu;
- niebezpieczne parkowanie lub zatrzymanie;
- niebezpieczne wyprzedzanie;
- przekroczenie co najmniej jednej linii ciągłej;
- jazda pod prąd;
- nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tworzenia i korzystania z korytarzy życia lub nieustępowanie pierwszeństwa pojazdom służb ratunkowych;
- korzystanie z przeciążonego pojazdu;
- nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ograniczeń dostępu dla pojazdów;
- ucieczka z miejsca wypadku;
- nieprzestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych.
Kraj UE, na terenie którego doszło do wykroczenia drogowego, w ciągu 11 miesięcy od daty wykroczenia będzie mógł zawiadomić kraj, z którego pochodzi sprawca, o popełnionym przez niego wykroczeniu. Zawiadomienie takie musi zawierać czas i okoliczności jego popełnienia, a także informacje o sposobie odwołania się od grzywny. Europosłowie zablokowali możliwość pomagania w ściągania mandatów drogowych podmiotom prywatnym.
źródła: brd24.pl, TRAN
Zostaw odpowiedź