Uliczne wyścigi motocyklowe - w zasięgu ręki u naszych sąsiadów - Motogen.pl

Wtedy odpalamy YouTube i szperamy w sieci w poszukiwaniu wyścigów na słynnej Wyspie Man położonej na Morzu Irlandzkim oraz zawodów UlsterGP reklamowanych jako „Najszybsze drogowe wyścigi na świecie” – nieopodal Belfastu w Irlandii Północnej. Większość z was zapewne marzy o tym, aby zasiąść na trybunach i usłyszeć ryk silników, ale bilet lotniczy i cała wyprawa związana z dalekim wyjazdem poza granice kraju budzi skrajne emocje, prawda?

A co jeśli okazałoby się, że u naszych południowo-zachodnich sąsiadów można zobaczyć podobne widowisko 17-18 maja 2014? – Zaledwie 50 km od polskiej miejscowości przygranicznej Kudowa-Zdrój dzieli nas raj dla motocyklistów. W 10-tysięcznym miasteczku Horice w Czechach odbywają się zawody motocyklowe pt.”300 Zatacek Gustava Havla”!

Trasa wyścigu przebiega po drogach publicznych Horic jak i pobliskich zalesionych wzgórz. Dokładna długość jednego okrążenia to 5150 m, a różnica wzniesień na trasie wyścigu to aż 90 metrów! Drogi na tym odcinku mają od 7 do 9 metrów szerokości zaś łączna ilość zakrętów wynosi 26 (11 w lewo, 15 w prawo). Pierwsze zawody odbyły się w 1936 roku i były kontynuowane przez dwa kolejne lata do czasu, kiedy nie przerwała rozgrywek zbliżająca się wojna.

Powrót nastąpił po 25 latach, w 1961 roku. Na trasie wyścigu pojawiały się gwiazdy ówczesnych mistrzostw motocyklowych GP m.in. Gustav Havel. Niestety w 1967 roku G. Havel zginął w wypadku drogowym i po tym incydencie postanowiono nadać wyścigom w Horicach nazwę „300 zatacek Gustawa Havla” (czyt. 300 zakrętów G.Havla). Skąd liczba 300? – Dawniej jeden wyścig składał się z 12 okrążeń, czyli razem ponad 300 zakrętów.

Jeśli macie jakieś wątpliwości, obejrzyjcie materiał poniżej:

Będziemy na miejscu w najbliższy weekend i zdamy Wam relację z tego wydarzenia.