Nowe przepisy OC – koniec okradania kierowców - Motogen.pl

Od 11 lutego 2012 zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązkowego OC likwidujące między innymi podwójne ubezpieczenie.

Nowe przepisy mają lepiej chronić kierowcę. Przede wszystkim po 11 lutego skończy się problem podwójnego ubezpieczenia. Klienci firm ubezpieczeniowych najpóźniej 14 dni przed końcem umowy (zanim zostanie ona automatycznie przedłużona) zostaną poinformowani o wysokości składki na kolejny rok oraz o możliwości skutecznej rezygnacji z umowy, a co za tym idzie, przeniesieniu ubezpieczenia do innej firmy.

Pamiętajcie, że przepis o automatycznym przedłużeniu umowy OC pozostaje w mocy. Jednak jeżeli mimo wcześniejszej informacji od ubezpieczyciela zagapimy się i nie poinformujemy go o zmianie na inną firmę, to i tak nie trzeba będzie płacić dwóch polis za cały rok. Nowe przepisy gwarantują, że klient może zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy w każdej chwili i zapłaci jedynie za okres w jakim polisa obowiązywała (więc do daty jej wypowiedzenia).

Co ciekawe, nowe przepisy wprowadzają też ulgę dla kupujących używane pojazdy. Do tej pory na wypowiedzenie starej umowy było tylko 30 dni od daty zakupu. Po 11 lutego 2012 będzie można to zrobić w każdym momencie. W przypadku gdy nowy właściciel nie wypowie umowy ubezpieczenia OC, taka polisa nie będzie się już automatycznie odnawiała po okresie, na jaki została zawarta.

Przypominamy, że te przepisy obejmą umowy zawarte po 11 lutego 2012! Jeżeli ktoś podpisał umowę np. w styczniu 2012, nadal sam musi pamiętać o terminie jej wygaśnięcia i jej ewentualnego wypowiedzenia.

Nowe przepisy zmieniają także wysokość kar za brak OC. Właściciel nieubezpieczonego motocykla naraża się na karę wynoszącą 500 zł, a samochodu na 3000 zł. Zwiększa się też odpowiedzialność kierowcy, który spowoduje wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Nie tylko zapłaci on karę za brak OC i zostanie zobligowany do zwrotu odszkodowania, jakie będzie wypłacone poszkodowanemu, ale też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł od niego żądać zwrotu własnych kosztów, związanych z tą wypłatą (opinia biegłych, rzeczoznawcy, lekarska itp.).