Idą wielkie zmiany: zakaz jazdy po zmroku, badania psychologiczne i utrata prawka za 30+ - Motogen.pl

Obowiązkowe badania psychologiczne dla wszystkich, ograniczenia dla młodych kierowców i utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają kierowców w niedalekiej przyszłości.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o zaleceniach Komisji Europejskiej, dotyczących regulacji nakładanych na kierowców. Komisja postulowała między innymi obowiązkowe badania dla seniorów, zakaz jazdy w nocy dla świeżo upieczonych kierowców, czy 10-letni termin ważności prawa jazdy. Na początku 2024 roku Parlament Europejski zajął się zaleceniami KE, ale nie wszystkie propozycje znalazły poparcie europosłów.

Przede wszystkim odrzucono obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów, uznając, że zamiast regulować tę kwestię odgórnie, kompetencje w tej sprawie przekazane zostaną rządom poszczególnych państw. Przyjęto jednak inne regulacje, na przykład tę dotyczącą ważności prawa jazdy – te kategorii A i B ważne będą tylko 15 lat. Po upływie okresu ważności dokument trzeba będzie wymienić, a warunkiem otrzymania nowego dokumentu będzie przedstawienie aktualnych badań lekarskich.

Obowiązkowe i drogie badania psychologiczne

I tutaj pojawia się pomysł polskiego rządu – obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców. Dotychczas badania takie przechodzili kandydaci na kierowców, kierujący, którzy podchodzi do egzaminu po utracie uprawnień oraz kierowcy zawodowi. Teraz mają przechodzić je wszyscy, którzy będą odnawiać uprawnienia. Dodatkowo – cena takiego badania ma wzrosnąć ze 150 do 200 zł.

Okres próbny dla młodych i zakaz jazdy w nocy

Kolejną zmianą ma być dyskutowany już od długiego czasu okres próbny dla młodych kierowców. Zgodnie z propozycjami KE kierowców, którzy po raz peirwszy otrzymują uprawnienia, obowiązywałby dwuletni okres próbny, podczas którego nie mogliby oni korzystać ze wszystkich praw. Przede wszystkim młodych kierowców obowiązywałyby znacznie surowsze limity alkoholu we krwi i prędkości maksymalnej pojazdu.

Co więcej – przez cały dwuletni okres próbny, kierujący nie mógłby samodzielnie poruszać się pojazdem w godzinach 22.00 – 6.00. Jazda byłaby możliwa wyłącznie pod nadzorem osoby towarzyszącej, która posiada stosowne uprawnienia od ponad 5 lat.

Utrata prawka już za 30+

Zmianą, która budzi największy niepokój wśród polskich kierowców, jest drastyczne obniżenie progu prędkości, po przekroczeniu którego traci się prawo jazdy na 3 miesiące. Dziś jest to ponad 50 km/h (dotyczy obszaru zabudowanego), po zmianach ma to być zaledwie 30 km/h, co oznacza, że prawko można będzie stracić już przy 80 km/h w obszarze zabudowanym. Dodatkowo już wkrótce w UE zacznie obowiązywać wymiana danych o wykroczeniach, co oznacza, że kierowca za jego popełnienie w jednym kraju, będzie mógł odpowiadać w innym.

W tym celu został utworzony katalog poważnych wykroczeń, ściganych w całej UE. Znalazły się w nim wykroczenia takie jak przekroczenie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu, przejazd na czerwonym świetle, niebezpieczne parkowanie i wyprzedzanie, przekraczanie linii ciągłej i ucieczka z miejsca wypadku.

źródło: TRAN, dziennik.pl

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany