Uchylanie się od orzeczonego przez sąd zadośćuczynienia poszkodowanym w wypadku może skończyć się nawet więzieniem. Szczególnie, jeśli sprawca nie będzie mieć ważnego ubezpieczenia OC.
Sytuacja poszkodowanych w wypadkach na polskich drogach jest fatalna. I nie chodzi tutaj o utratę zdrowia i wszelkie spowodowane tym konsekwencje – problemem jest fakt, że wielu sprawców wypadków rozmyślnie unika pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji, wiedząc jak łatwo wyłgać się od tej odpowiedzialności. Wystarczy stworzyć pozory bycia osobą niezamożną – wówczas nawet komornik niewiele może zrobić.
Pół biedy, jeśli sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC – w takiej sytuacji koszty leczenia i rehabilitacji ponosi ubezpieczyciel. Jeśli jednak sprawca zdarzenia OC nie posiada, musi szkody pokryć z własnej kieszeni. A uzyskanie takich świadczeń to, dla poszkodowanego, w większości prawdziwa droga przez mękę.
1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadziła nowe przestępstwo – uchylanie się od wykonania wyroku orzeczonego przez sąd na rzecz osoby pokrzywdzonej. Co ważne – jest ono zagrożone karą więzienia.
Nowy art. 244c mówi:
§ 1. Kto uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1, który wykonał w całości orzeczony wobec niego środek kompensacyjny nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Czy jednak nowy przepis spowoduje faktycznie jakąś zmianę dla poszkodowanych? Wydaje się, że przypadki, w których sprawcy bez OC trafią do więzienia, nie będą zbyt częste. Now przepis zapobiegnie raczej unikaniu zapłaty zasądzonych przez sąd kwot poprzez przepisywanie majątku na bliskich. W konsekwencji poszkodowani będą mieli szansę otrzymać to, co im się należy.
Zostaw odpowiedź