Ludzie rozkradają elementy dróg, ogrodzenia, słupki - oto przykłady. Widzisz? Reaguj! - Motogen.pl

Lampy, bariery energochłonne, poręcze balustrad… Lista rozkradzionych elementów dróg jest zatrważająca. GDDKiA apeluje do obywateli, aby reagowali na podejrzane działania złodziei!

W jednym ze swoich komunikatów, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o wciąż aktualnym problemie, jakim są kradzieże elementów infrastruktury drogowej! Ginie naprawdę wszystko, a lista skradzionego wyposażenia dróg jest zatrważająca. Rozkradzione zostały:
– ogrodzenie drogi,
– bariery energochłonne,
– elementy oświetlenia,
– lampy,
– znaki drogowe,
– bramy wjazdowe,
– siatki i słupki, także siatki przeciwśnieżne
– elementy odwodnienia,
– poręcze balustrad,
– transformatory,
– systemy zasilania znaków aktywnych,
– wiele innych…

Gdzie i co dokładnie jest kradzione na polskich drogach?

GDDKiA podaje całkiem konkretne przykłady rozkradania polskich dróg.

W ostatnich miesiącach w województwie lubuskim wielokrotnie kradzione były bramy wjazdowe, siatki i słupki. Dla przykładu, na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce ogrodzenie zostało zdekompletowane na odcinku o długości niemal 1,5 km, tracąc tym samym swoją funkcję zabezpieczającą. Chyba każdy wyobraża sobie, jak może wyglądać zderzenie z sarną lub dzikiem przy prędkości autostradowej?

Na DK18 złodzieje ukradli elementy odwodnienia drogi na odcinku blisko 400 m. Brak sprawnego odwodnienia nawierzchni stanowi szczególne zagrożenie dla kierujących pojazdami.  

Ponadto w ostatnich dniach dokonano kradzieży trzech lamp oświetlających oddane w ubiegłym roku do użytku rondo na skrzyżowaniu DK22 i DK24, pozostawiając odsłonięte kable elektryczne. 

Mienie drogowe jest oznakowane

W 2011 roku, w celu przeciwdziałania kradzieżom, GDDKiA oznakowała specjalnymi mikrocząsteczkami ok. dwadzieścia tys. elementów infrastruktury drogowej. Prowadziliśmy również akcję informacyjną o tym, że mienie drogowe zostało oznakowane. I choć dzięki takiemu znakowaniu znacznie łatwiej jest „namierzyć” skradzione elementy i dotrzeć do osoby, która je ukradła, doświadczenie pokazuje, że nie wszystkich złodziei to jednak zniechęca. Dlatego GDDKiA dalej będzie podejmować działania, które mają na celu zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed kradzieżą.

Widzisz? Reaguj!

Jeżeli widzisz podejrzaną sytuację na drodze, nie zwlekaj. Od razu zgłoś sprawę na Policję lub dzwoniąc pod numer 19111 (informacja drogowa). Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie! 


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany