Dwa województwa na tej mapie świecą się na czerwono, dwa inne zielonym kolorem zapewniają o wyjątkowo małej liczbie pijanych kierujących. Rankomat przygotował ciekawą mapę obrazującą jak rozkładają się przypadki kierowców prowadzących na podwójnym gazie.
Polska, pod względem liczby pijanych kierujących wypada w UE bardzo dobrze. Pokazał to ubiegłoroczny raport KE, według którego odsetek kierowców decydujących się na prowadzenie po alkoholu wynosi w naszym kraju zaledwie 0.3%, co stawia nas na drugim miejscu w Europie. Daleko za Polską znalazły się między innymi Hiszpania (2.4%) czy Luksemburg (2.6%).
Mimo tego jazda na podwójnym gazie wciąż jednym z poważniejszych problemów na polskich drogach i patologią, z którą trzeba walczyć. Rankomat pokusił się o przygotowanie mapy, na której wyszczególniono przypadki kierujących zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu z podziałem na województwa.
Mapa jest dość zaskakująca, bo nie sposób wyciągnąć z niej jakichś sensownych wniosków. Tak czy inaczej dwa województwa na tej mapie świecą się na czerwono – rekordzistą pod względem liczby zatrzymanych za jazdę na podwójnym gazie kierowców jest województwo kujawsko-pomorskie. W 2023 r. policja zatrzymała tam 7113 nietrzeźwych kierowców, co daje ponad 35 kierowców na 10 tys. mieszkańców.
Drugie województwo oznaczone na czerwono to dolnośląskie. W ubiegłym roku zatrzymano tam 10 078 nietrzeźwych kierowców, czyli prawie 35 na 10 tys. mieszkańców – tylko odrobinę mniej niż w kujawsko-pomorskiem. Skąd akurat takie wyniki w tych dwóch województwach? Nie wiadomo.
Najwięcej pijanych kierujących zatrzymano wprawdzie w woj. mazowieckim, ale tam wskaźnik pijanych na 10 tys. mieszkańców wyniósł 20, 8.
Na drugim biegunie uplasowały się dwa województwa podświetlone na mapie na zielono. W małopolskiem wskaźnik wyniósł 17,1, zaś w podkarpackiem 17,4 czyli mniej więcej połowę wyniku rekordzistów. I tutaj podobnie – trudno ocenić skąd akurat taki rezultat.
Pocieszające jest, że od lat liczba zatrzymywanych pod wpływem alkoholu kierujących systematycznie spada. w 2013 roku było ich w Polsce 163 177, dziesięć lat później tylko 95 693.
źródło: Rankomat.pl
Zostaw odpowiedź