[ZMIANY 2020] MANDAT DLA WŁAŚCICIELA MOTOCYKLA. NIE BĘDZIE IDENTYFIKACJI KIEROWCY - Motogen.pl

Mandat w trybie administracyjnym będzie wystawiany właścicielowi pojazdu – ITD nie będzie przeprowadzać długiej procedury identyfikacji kierowcy – to nowa propozycja, która padła podczas debaty eksperckiej na temat bezpieczeństwa ruchu zorganizowanej przez GITD w Warszawie Co to oznacza dla motocyklistów?

Dotychczas większość fotoradarów robiła zdjęcia z przodu, co w przypadku motocykla uniemożliwia identyfikację kierowcy pokazdu. W myśl nowych przepisów taka identyfikacja nie będze miała znaczenia – ITD wystawi mandat właścicielowi pojazdu na podstawie tablicy rejestracyjnej.

Oznacza to, że ITD będzie musiała zmienić ustawienie fotoradarów – co dotknie oczywiście motocyklistów. W podobny sposób przepisy funkcjonują w większości krajów Europy (Niemcy, Francja). Pierwsza zapowiedź planów zmiany przepisów padła podczas debaty eksperckiej na temat bezpieczeństwa ruchu zorganizowanej przez GITD w Warszawie na początku stycznia. Terminy wprowadzenia przepisów nie są jeszcze znane ale do sprawy będziemy wracać.

A jak nie dać się złapać fotoradarom? Odpowiemy w sposób niepopularny wśród kierowców – po prostu jeździć zgodnie z przepisami 😉